Shadow

‘Er ya da geç öleceğiz. Steve Jobs, dünyanın en etkin insanıydı ama sonsuza kadar yaşayamadı.’

Son 10 yıldır teknoloji, bilim ve sanatı, 21. yüzyılın yaratıcılık ve inovasyon sentezine entegre etmek için çalışan Rhode Island School of Design başkanı ünlü grafik tasarımcı, bilgisayar bilimci, eğitmen ve sanatçı John Maeda, MediaCat Marketing Forum 2011 katılımcılarına ‘Inovasyonun Anlamı’nı anlattı.

“Tasarım az olanı çokmuş gibi gösteren araçtır” diyen Maeda, izleyicileri “Zaman, tasarımdaki en büyük kısıttır. Size zaman kazandıran her şey tasarım açısından faydalıdır” diyerek uyardı. Sanatçı kimliğiyle de tanınan Maeda, “İyi bir sanat eseri sizi rahatsız eder. Gerçek sanat parmağınıza batan kıymık gibidir” dedi.

John Maeda’ya bir soru da Jack Trout’tan geldi: “Zaman bu kadar önemliyse biz zamanı neden tasarıma harcıyoruz?” John Maeda bu soruya şu sözlerle yanıt verdi: “Tüketici kültürüne geçtik. Üretim kültürünü canlandırmazsak basitleşeceğiz. Bir bombardıman altındayız. Bu sebeple tasarım çok önemli.”

John Maeda sunumunda, “Yaratıcı insanların lider olması çok zordur. Yaratıcı liderlik kavramına kitabımda değindim.” sözleriyle yaratıcılıkla, liderlik arasındaki ilişkiyi ifade etti.

Bilgisayarsız yaşama özlem duyduğunu ifade eden Maeda, “Hiç bilgisayar kullanmadan yaşamak nasıl bir şey biliyor musunuz? Çok güzel! Bilgisayar aslında çok akıllı değildir. Ama biz yoruluruz, bilgisayarlar yorulmaz. Bilgisayarsız dünya çok güzel bir dünya. Öyle güzel şeyler var ki. Örneğin kelimeler…” şeklinde konuştu.

Sosyal ağların hayatımızdaki etkisine de değinen Maeda şunları söyledi: “Facebook’tan önce el sıkışma geleneğimiz vardı. El sıkışmayı ben sosyal yapışkana benzetiyorum. El sıkışma da ahşap tutkalı gibi, kuruması uzun sürüyor. Bir kağıda sprey tutkalı sürerseniz kalıcı olmaz. Bir arkadaşlığa el sıkışarak başlarsanız bu çok kalıcı olur. Bu değişmiyor. Eski nesiller bunu çok iyi anlar. Bunu ben yeni nesillere nasıl anlatırım onu düşünüyorum.”

İlginizi çekebilir:  Pazarlamanın sihirbazları İstanbul'a geliyor

John Maeda’nın öçlüm kavramıyla ilgili söyledikleri de çarpıcıydı: “Er ya da geç öleceğiz. Steve Jobs, dünyanın en etkin insanıydı ama sonsuza kadar yaşayamadı.”

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir