Shadow

En popüler açık kaynak işletim sistemi: Ubuntu

ubuntu

MELİH BAYRAM DEDE

Açık kaynak kodlu, bir başka deyişle özgür yazılımlar teknoloji dünyasında çok popüler. Microsoft’un Windows, Apple’ın MacOS işletim sistemlerini ücretli ve kapalı kodla piyasaya sunmasının aksine, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanıcılara alabildiğine özgürlük sunuyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, kodları herkese açık olduğu için hangi fonksiyonları içerdiği biliniyor. Ancak Windows ve MacOS gibi kapalı işletim sistemlerinde bu şeffaflık yok. Bu da güvenliği önceleyen kullanıcılar için kafalarda büyük bir soru işareti demek.

Hem bireysel hem de kurumsal

Finlandiyalı yazılımcı Linus Torwalds’ın 1991’de geliştirdiği Linux çekirdeğini temel alarak ortaya çıkan özgür işletim sistemleri arasında dünya genelinde en öne çıkanı olan Ubuntu. Güney Afrikalı girişimci Mark R. Shuttleworth tarafından kurulan Canonical Ltd. şirketi ve destekçilerinin geliştirdiği Ubuntu, hem bireysel hem de kurumsal sürümlere sonsuza kadar güncelleme sunmayı vaat ediyor.

Binlerce ücretsiz yazılımla birlikte geliyor

Linux dağıtımı olarak ifade edilen açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde, ihtiyacınız olan her türlü yazılımı ücretsiz olarak elde etme avantajına sahipsiniz. Kelime işlemci, fotoğraf düzenleyici, medya oynayıcı, video düzenleyici, ses düzenleyici, web tarayıcısı ve oyunlar gibi her türden binlerce yazılım Ubuntu paket yöneticisinde sizi bekliyor. Gerekli olan yazılımlara birkaç tıklamayla ücretsiz ulaşabilirsiniz. Ubuntu paket yöneticisi diğer Linux dağıtımlarının aksine bazı ücretli yazılımlara da ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir