Shadow

En popüler açık kaynak işletim sistemi: Ubuntu

Özgür yazılım dünyasının en popüler işletim sistemi olan Ubuntu, binlerce ücretsiz yazılımla birlikte geliyor. Ubuntu, tüm Linux tabanlı işletim sistemleri gibi daha düşük sistem kaynağı kullanıyor.

ubuntu

MELİH BAYRAM DEDE

Açık kaynak kodlu, bir başka deyişle özgür yazılımlar teknoloji dünyasında çok popüler. Microsoft’un Windows, Apple’ın MacOS işletim sistemlerini ücretli ve kapalı kodla piyasaya sunmasının aksine, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanıcılara alabildiğine özgürlük sunuyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, kodları herkese açık olduğu için hangi fonksiyonları içerdiği biliniyor. Ancak Windows ve MacOS gibi kapalı işletim sistemlerinde bu şeffaflık yok. Bu da güvenliği önceleyen kullanıcılar için kafalarda büyük bir soru işareti demek.

Hem bireysel hem de kurumsal

Finlandiyalı yazılımcı Linus Torwalds’ın 1991’de geliştirdiği Linux çekirdeğini temel alarak ortaya çıkan özgür işletim sistemleri arasında dünya genelinde en öne çıkanı olan Ubuntu. Güney Afrikalı girişimci Mark R. Shuttleworth tarafından kurulan Canonical Ltd. şirketi ve destekçilerinin geliştirdiği Ubuntu, hem bireysel hem de kurumsal sürümlere sonsuza kadar güncelleme sunmayı vaat ediyor.

Debian’ı temel alarak 2004’te yola çıktı

Ubuntu, Ian Murdock’un 1993’te geliştirdiği Debian işletim sisteminin temeli üzerinde yola çıktı ve o günden bu yana da iyileştirmeleri devam ediyor. 2004’te kurulan Canonical Ltd. şirketi kurumlara ücretli olarak danışmanlık vererek, bulut ve sunucu servisleri sunarak gelir elde ediyor. Bu gelirler de Ubuntu’nun geliştirilmesi için kullanılıyor.

Gönüllüler tarafından sürekli geliştiriliyor

Ubuntu, aktif bir kullanıcı topluluğuna sahip. Bunun avantajıyla da geribildirimlerle her geçen gün daha da iyileştiriliyor ve yeni paketler Ubuntu gönüllüleri tarafından dünyanın onlarca diline kısa sürede çevrilerek geniş kitlelere ücretsiz ulaşması sağlanıyor. Ubuntu, Genel Kamu Lisansı (GNU) isimli bir özgür yazılım lisansı ile kullanıcılara dağıtılıyor. Bu lisans, kullanıcıların yazılımı kendilerinin ücretsiz indirip kullanmasını garanti ediyor. Ancak kurumsal tarafa gelindiğinde bu alanda kurulum ve destek hizmetleri için firmalar ücret talep edebiliyor.

Hemen ücretsiz olarak deneyebilirsiniz

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınız için Ubuntu’yu ücretsiz edinerek kullanabilirsiniz. Dilerseniz geçiş sürecinde hem Windows hem de Ubuntu’yu bilgisayarınızda tutabilirsiniz. Bilgisayarınız açılışta hangi işletim sistemiyle başlamak istediğinizi size soracaktır. Dilerseniz bu seçiminizi otomatik hale de getirebilirsiniz. Linux işletim sistemlerini internetten indirip bilgisayarınıza kurmak için biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu nedenle teknik detaylara hâkim değilseniz tek başınıza denemeniz kullandığınız bilgisayarda soruna neden olabilir. Mümkünse farklı bir bilgisayarda kurup denemeniz daha isabetli olacaktır.

İlginizi çekebilir:  Ücretsiz mobil uygulama geliştirme eğitimine ne dersin?

Binlerce ücretsiz yazılımla birlikte geliyor

Linux dağıtımı olarak ifade edilen açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde, ihtiyacınız olan her türlü yazılımı ücretsiz olarak elde etme avantajına sahipsiniz. Kelime işlemci, fotoğraf düzenleyici, medya oynayıcı, video düzenleyici, ses düzenleyici, web tarayıcısı ve oyunlar gibi her türden binlerce yazılım Ubuntu paket yöneticisinde sizi bekliyor. Gerekli olan yazılımlara birkaç tıklamayla ücretsiz ulaşabilirsiniz. Ubuntu paket yöneticisi diğer Linux dağıtımlarının aksine bazı ücretli yazılımlara da ev sahipliği yapıyor.

Microsoft, Linux’a kayıtsız kalamadı

Yazılım geliştiricilerin bir bölümü kodlama için Ubuntu gibi Linux dağıtımlarını kullanıyor. Bunun bir sonucu olarak Microsoft’la iş birliği yapan Canonical Ltd. şirketi, Windows 10 işletim sistemi içindeki Windows Mağaza’da Ubuntu’nun kodlama amaçlı kullanılabilecek uygulama seçeneklerini kullanıma sundu. Kodlama yapanlar böylece Windows’tan da Ubuntu Shell kullanabilir hale geldi. Windows Mağaza’da Kali Linux, Debian, SuSE Linux gibi açık kaynak çözümleri de mevcut. Ubuntu, sadece bilgisayarlarda değil, çok farklı araçlarda kullanılıyor. Örneğin sunucu bilgisayarlar, nesnelerin interneti (IoT) cihazları, insansız hava araçları, otomobiller ve bulut bilişim servislerinde Ubuntu’nun farklı sürümleri başarıyla çalışıyor.

Daha az sistem kaynağı kullanıyor

Ubuntu gibi Linux tabanlı işletim sistemleri, Windows’un aksine daha düşük sistem kaynağı kullanıyor. Bu nedenle Windows işletim sistemi yüklü olan ve güçten düşmüş gözüken emektar bilgisayarlarınıza açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yüklediğinizde, Windows’a oranla daha iyi performans elde ettiğinizi göreceksiniz. Son olarak Ubuntu işletim sisteminin yüzde 100’e yakın oranda Türkçe olarak kullanıcılara ulaştığını ve geri bildirimlerle desteklenerek bu oranın artırılması için çaba harcandığını belirteyim.

Bilek ağrısına son | Logitech MX Vertical ergonomik fare incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir