Shadow

En değerli marka Türk Telekom

Türk Telekom, Capital Dergisi ve dünyanın önde gelen İngiliz marka değerleme şirketi Brand Finance tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ araştırmasında 2009 yılının en değerli markası seçildi.
 
Türk Telekom, Capital Dergisi ile İngiliz marka değerleme şirketi Brand Finance işbirliğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’  araştırmasında, 2009 yılında birinciliği kazandı.
 
Türkiye’nin ilk ve tek marka değerleme araştırmasına 2009 yılında ilk defa katılan Türk Telekom, marka değeriyle listede ilk sırada yer aldı. Türk Telekom, özellikle ses, veri, video ve içerik hizmetlerinden oluşan farklı ürün ve hizmet sunumlarının yanı sıra 2008 ve 2009 yıllarından markasına yaptığı yatırımlarla sıralamada zirveye yerleşti.

Türkiye’nin en değerli markası seçilen Türk Telekom’un Genel Müdürü Dr. Paul Doany araştırmaya ilişkin olarak görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Global telekom sektörünün ses, veri ve görüntü hizmetlerinin bütünleşerek tek bir platform üzerinden vermeye yöneldiği günümüzde, Türk Telekom uzun süreli yakınsama vizyonunu teknoloji ve altyapıya yaptığı yatırımlarla destekliyor. Teknoloji yatırımlarımızla ve topluma karşı sorumlu bir şirket olarak marka değerimizi artırmaya, Türkiye’ye katkıda bulunmaya ve tüm dünyaya Türkiye’nin inovasyonunu sunmaya devam edeceğiz.”

Türk Telekom, sabit hat ve GSM?den geniş bant internete kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunuyor. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Mart 2009 itibariyle 17,3 milyon sabit hat, 6 milyon ADSL hattı ve 12,6 milyon GSM abonesi bulunuyor. Şirket, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmakta.

TTnet, Argela, Innova, Sebit, Sobee ve AssisTT şirketlerinin % 99,9’una sahip olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea?nın hisselerinin %81’ine de sahip. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinin de dolaylı azınlık hissesine sahip.

Türk Telekom’un hisselerinin % 55’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve %30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan % 15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibariyle İMKB’de işlem görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir