Shadow

En çok faturalı aboneye sahip operatör Avea

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Faturalı abone sayısında yüzde 20, toplam abonede yüzde 10 büyüdük. Toplam abone tabanımız 12,8 milyona, faturalı abone tabanımız ise 5,6 milyona yükseldi.  Yüzde 40 olan faturalı abone oranımız, 2011 sonunda yüzde 44’e çıktı ve sektörde en çok faturalı aboneye sahip operatör olduk.” dedi.

2011 yılına ilişkin sonuçlarını açıklayan Avea, sektörde geçtiğimiz yaşanan yoğun rekabet sonucu, en çok faturalı aboneye sahip operatör olduğunu duyurdu. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Faturalı abone sayısında yüzde 20, toplam abonede yüzde 10 büyüdük. Toplam abone tabanımız 12,8 milyona, faturalı abone tabanımız ise 5,6 milyona yükseldi. Faturalı abone tabanımız geçen sene yüzde 20 büyüdü. Bu hem bizim hem de piyasa için önemli bir büyüme oranı. Yüzde 40 olan faturalı abone oranımız, 2011 sonunda yüzde 44’e çıktı ve sektörde en çok faturalı aboneye sahip operatör olduk.” dedi.

NUMARA TAŞIMADA LİDERİZ

2011 sonu itibariyle numara taşımada lider olduklarını ifade eden Akdemir, “2008’de numara taşıma başladı. Numara taşımada Turkcell 961 bin abone kaybetti, Vodafone 335 bin, Avea ise 626 bin abone kazandı. Kişi başına konuşmada dakika oranı yüzde 18 arttı. Avea’da abone başına ortalama konuşma süresi 268.5 dakikadan 316.1 dakikaya çıktı.” şeklinde konuştu.

MOBİL İNTERNET GELİRİ ARTTI

3G ile birlikte mobil internette büyük gelişim sağlandığını hatırlatan Akdemir, sözlerine şöyle devam etti: “3G yatırımlarını hızlandırdık. Türkiye’de yüzde 80’e yakın 3G kapsaması var. 2010’da 89 milyon olan veri gelirimizin 2011 sonunda 22 milyon TL’ye çıkardık. İletişim kulesi sayımız yüzde 34 arttı. 21.523 iletişim kulemiz var. 2G’de kapsama alanımız yüzde 98. 3G kapsama alanımızı 148 milyon TL’lik 3G yatırımı ile yüzde 80’e çıkardık. Avea’nın veri geliri ise bir önceki yıla göre yüzde 146 artış ile 220 milyon TL olarak gerçekleşti. Cihaz satışında da 2011’i aktif bir şekilde geçirdik. Toplam cihaz satışımız yüzde 53 oranında arttı.”

GELİR 3 MİLYON 81 BİN TL

Avea’nın yıllık gelirinde geçtiğimiz yıl büyük artış gerçekleşti. Şirketin CEO’su Akdemir, konuyla ilgili olarak, “Yıllık gelirimiz yüzde 16 artış göstererek 3 milyon 81 bin TL oldu. Toplam abone başına gelirimiz (ARPU) yüzde 10 artışla yıllık ortalama 18.6 TL’den 20.4 TL’ye yükseldi. Avea, faiz amortisman vergi öncesi kârlılığını (EBITDA) yüzde 15 artışla 383 milyon TL’ye çıkardı. Faturalı abone oranı ise yüzde 21 artışla 1.993 oldu. 2011’de en hızlı büyüyen operatör Avea. 2010’da yüzde 7 büyümüştük. 2011’de 16’lık bir büyüme yakaladık.” şeklinde konuştu. Akdemir, yatırımlarda düşüş olmasının nedeninin sorulması üzerine, “Yatırımlarla maliyet artışı tabii ki var. Ancak yeni teknolojilerle maliyet düşüşleri de yaşanıyor. Kullandığımız bir takım altyapı maliyetlerinin düşürülmesi de şirketimiz üzerinde olumlu etki sağlıyor.” şeklinde cevap verdi.

FATURALI HAT ARTIYOR

Sektörde önödemeli hat oranının düştüğünü ifade eden Akdemir, “Birkaç yıldır faturalıya doğru bir yöneliş var. Operatörler, faturalı tarifelerde daha uygun fiyatlar sunuyor. Bu da müşterileri faturalıya doğru yöneltiyor. 2009 ve 2010’da sektörde toplam abone sayılarında düşüş yaşandı. 2011’de ise abone sayılarında önemli artışlar yaşandı. Çift SIM kart kullanımı azaldı, Her Yöne tarifeleri de birden fazla hat kullanma ihtiyacını önemli ölçüde ortadan kaldırdı. Akıllı telefonlar, insanların ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak hale geldi.” dedi. Akdemir, baz istasyonu kurma çalışmalarına çıkarılan engellerle ilgili olarak da, karşılaştığımız engelleri, bir Allah biliyor, bir biz biliyoruz.” şeklinde konuştu.

GELİR ARTIŞININ YÜZDE 40’I AVEA’DAN

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani ise Avea’nın Türk Telekom Grubu’na çok büyük değer sağladığını ifade ederek, “Avea, 2011’de gelirlerini yüzde 16 artırdı. Mobil müşteri tabanımızı 2011 yılında 1,1 milyon net yeni müşteri kazanarak yüzde 10 artırdık. Avea, Erkan Bey’in liderdiğinde başarılara imza atıyor. Beni mutlu eden şey, Avea’nın bu ruhudur. Avea, Türk Telekom Grubu’nun gelirlerindeki artışın yüzde 40’tan fazla bir kısmını temsil ediyor. Mobil iletişimin geleceğimizde önemli bir yer temsil ettiğini görüyoruz ve Avea’nın vizyonu da bu yönde ilerliyor. Avea, grubun sinerjisi açısından çok önemli. Genç ve dinamik bir şirket. Sorunları bizim gibi algılamıyorlar, daha farklı algılıyorlar. Mobil sektörde çok büyük rekabet var. Sektörde daha önce üçüncü sıradayız. Şu anda abone başına gelir ve yıllık gelir olarak iyi bir yerdeyiz. Bunu hissedarlarımız da takdir ediyor.” dedi.

İlginizi çekebilir:  iPhone 3G ile neler yapamazsınız?

YATIRIM HARCAMASI 2.4 MİLYAR

Türk Telekom Grubu’nun yatırım harcamalarının 2.4 milyar TL olduğunu ifade eden Kanafani, “Büyüme hızımızın da yüzde 6-8 olacağını öngörüyoruz. Son altı yılda fiber optik altyapımızı yüzde 40 büyüttük. Satın aldığımız Pantel’le birlikte 177.600 kilometre fiber optik altyapıya ulaştık. 3.5 milyon haneye fiberle ulaşmış durumdayız. Fiberle ilgili yeni projemiz var. Üstelik bunu 81 ili kapsayacak şekilde yapıyoruz. Biz tek bir teknolojinin, diğer teknolojilere hükmedeceğine inanmıyoruz. Yakınsama ile sabit, mobil gibi tüm teknolojilerin birlikte kullanılacağını öngörüyoruz. 35 bin çalışanımız var. Onlara yatırım yapıyoruz. Daha mutlu olmalarını sağlamayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

İLETİŞİME BÜTÜN OLARAK BAKIYORUZ

Kanafani, “Mobil iletişimde gelirlerini artarken, sabit iletişim gelirleriniz düşüyor. Bunu  neye bağlıyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine şu cevabı verdi: “Sabit telefon ses gelirlerinde düşüş kaçınılmaz. Ev Avantaj gibi tarifelerle müşterilerimizde katma değer sağlamayı amaçlıyoruz. Ancak buradaki düşüşü de diğer hizmetlerle ikame ediyoruz. Mobil gelirlerin artmasında biz sadece gurur duyarız. VHS’nin yerini CD aldı gibi net bir ayrım burada olmayacak. Sabit genişbant ya da mobil hizmetler aynı anda var olacak. Önemli olan önümüzdeki 10 yılda müşteriye bu ihtiyaçlarıyla ilgili nasıl destek vereceğiniz, müşteriye nasıl bir teklifle geleceğiniz. İletişime bütün olarak bakıyoruz. Müşteriler sadece konuşmak istemiyor, internet istiyor, fotoğraflarını depolayacağı alanlar istiyor.”

DANIŞTAY, PERAKENDEYİ DURDURDU

Danıştay’ın Türk Telekom’un perakende internet hizmeti vermesi için BTK tarafından verilen iznin yürütmesini durdurma kararıyla ilgili bir soru üzerine de Kanafani, “Yürütmeyi durdurma kararını haberlerden duyduk, resmi bir tebliğ yok bize henüz.” şeklinde cevap verdi. Bugüne kadar internet servis sağlayıcılara toptan internet hizmeti sunan ve perakende olarak ADSL abonesi kabul edemeyen Türk Telekom, bu yılın başında BTK’dan bu yönde izin almıştı. Ancak bu izin kararının yürütmesi geçtiğimiz günlerde Danıştay tarafından durduruldu.

SAUDI TELECOM AÇIKLADI

Kanafani, Saudi Telecom’ın Türk Telekom’u satın alması yönündeki iddialarıyla ilgili olarak da, “Haberlerle ilgili yorum yapmıyorum. Sadece bu konuda daha önce Saudi Oger’in açıklamasına sizi yönlendirmekle yetiniyorum.” dedi. Kanafani, “Şirket yatırım yapmaya kadar verdiği zaman, sadece ağa yatırım yapmıyor. Doğru vizyona da yatırım yapıyor. Avea abone sayısını 1.1 milyon civarında artırdı. Yatırım miktarını 2012 yılı için 2.4 milyara çıkardık. Bunda Erkan Bey ve ekibinin çok büyük payı var. 2013 ve 2014 yılında yatırım oranlarında düşüş olacaktır. Gelirimizi artırıyoruz, EBITDA’yı artırıyoruz.” şeklinde konuştu.

AVEA’NIN KREDİSİ YÜKSEK

“Avea, Türk Telekom’dan daha başarılı olursa rahatsız olur musunuz?” sorusu üzerine, Kanafani şu cevabı verdi: “Nasıl rahatsız olabiliriz ki? Eğer kardeşiniz sizden başarılı olursa nasıl rahatsız olabilirsiniz ki? Kredisi yüksek bir şirket Avea. Hem bizim gözümüzde, hem de müşterinin gözünde kredisi yüksek. Bu başarıyı kendileri elde ettiler. Avea iyi bir atlet. Aktif, sağlıklı, yakışıklı, etkili olmaya devam bir atlet olmaya devam edecek. Avea, çok eşsiz. Erkan Bey ve ekibi ‘akıllı büyüme’ diye bir terim ortaya attılar ve bu strateji çerçevesinde büyümeye devam ediyorlar. Biz eşsiziz ve bu karakterimizi sürdürmek istiyoruz.”

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir