Shadow

Emeklilikte rahat etmenin yolu

Emeklilik

Emeklilik döneminde gelir seviyesi düştüğü için yaşam standartlarında da bir düşüş meydana geliyor. Bu dönemde yaşam kalitesini korumak isteyenler ek bir gelir olarak bireysel emeklilik sisteminden faydalanabiliyor. Sosyal güvenlik sistemini tamamlayan bir sistem olarak düşünülebilecek bireysel emeklilik, emekliliğe hak kazanılması durumunda maaş ya da toplu ödeme şeklinde bir gelir elde etmeyi sağlıyor. Dolayısıyla kişilerin emeklilik dönemi boyunca yaşam standartlarını koruması mümkün hale geliyor.

Zira bireysel emeklilik hakkında daha detaylı bilgi sahibi olanlar bu sisteme sıcak bakmaya başlıyor. Çünkü emeklilik döneminde bireylerin başta sağlık harcamaları olmak üzere pek çok kalemde masrafları yükselebiliyor. Dolayısıyla bu dönemde ek bir gelir istisnasız tüm emekli bireylerin en temel ihtiyaçlarının başında geliyor. Bireysel emeklilik sisteminin son dönemde daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmesinin nedenlerinden biri de devlet katkısıdır. % 25 oranında devlet katkısı söz konusu olduğu için bireysel emeklilik sistemine ayırdığınız meblağdan çok daha fazlasını emekliliğe hak kazandığınızda geri alabiliyorsunuz. Bu durum değerlendirildiğinde bireysel emeklilik sisteminin çok daha cazip bir form kazandığını söyleyebiliriz.

BES’te katkı ödemeleri kredi kartıyla yapılabiliyor!

Bireysel emeklilik sisteminde katkı ödemelerinizi mutlaka nakit olarak yapmak durumunda değilsiniz. Dilerseniz kredi kartınız ile ödeme yapabiliyor ve böylelikle bütçenizi zorlamadan bu sisteme siz de dahil olabiliyorsunuz. Gönüllülük esasına dayalı olarak işleyen bir sistem olduğu bilgisini de aktaralım. Bu sisteme dahil olmak, yasalar kapsamında asla zorunlu değil. Dileyen herkesin katılabildiği bir sistem olması ve aynı zamanda katkı paylarının kişinin isteğine ya da gelir durumuna göre rahatlıkla belirlenebiliyor olması bu sistemin avantajları arasında yer alıyor.

Bireysel emeklilik sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz BNP Paribas internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. İnternet sitesinde bireysel emeklilik sistemini tüm detayları ile incelemeniz mümkün oluyor. Aynı zamanda bu sistemin ne gibi avantajlar doğurduğu ve neden son dönemde daha fazla tercih edilmeye başlandığı gibi konularda da bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Eğer emeklilik döneminde rahat etmek istiyorsanız siz de BES hakkında mutlaka detaylı bilgi alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir