Shadow

Elmayı yemek herkese nasip olacak mı?

Tek sorunumuzun, Windows-Linux meydan muharebesi olduğunu mu sanıyorsunuz? Bir de Windows-Macintosh cephesi var! Bilin bakalım, MAC mi PC’yi döver, PC mi MAC’i?

Uzun yıllar Apple şirketinin ürünü olan Macintosh bilgisayarlar ve buna bağlı işletim sistemlerini kullandım. Macintosh, benim için neredeyse bir sevda halini almıştı; tıpkı şimdiki Macintosh tutkunları gibi. Buna tutkunluk yerine “bağımlılık” da diyebilirsiniz. Yeni Şafak’ta şu anda her ne kadar “Teknoloji Editörü” görevinde bulunsam da, 1995 Kasımı’nda ilk göreve başladığımda gazete tasarımıyla işe koyulmuştum. İlk iki yıl sadece Macintosh bilgisayarlarla çalıştım. O dönemde Elma’nın büyüsüyle, PC’yi (kişisel bilgisayar) gözüm görmüyordu.

MAC YERİNE PC

Sonra gazete içindeki pozisyon değişiklikleri PC kullanmayı gerekli kılınca, PC’deki yazılım çeşitliliği ve de internetin yaygınlaşmasıyla internet uygulamalarının sayısının PC’de daha fazla oluşu, Macintosh bilgisayarlara olan ilgimi azalttı. Macintosh’un sadece belli yazılımları kullanmaktan öteye gitmediğini ve kullanıcısına sisteme fazla müdahale hakkı vermediği gerçeğini bir kez daha hatırladım.

Zaman zaman “Her şeyi bırakıp, Macintosh bilgisayara geri dönebilir miyim” diye düşündüğümde cevabı bulmam uzun sürmüyor. Cevabım hemen ‘Hayır’ oluyor. Çünkü yaptığım işin niteliği ve kullanmak zorunda olduğum yazılımların geniş bir yelpazede oluşu benim Macintosh’a geri dönüşümü mümkün kılmıyor.

MEDYADA ELMA AĞIRLIĞI

Şu an Macintosh bilgisayarlar, birçok gazetede (ve diğer basılı mecralarda) olduğu gibi tasarım amaçlı kullanılıyor. İçerik hazırlama safhasında ise PC’ler hakim. Genellikle basılı mecralarda, iki platformlu bir yapı var. Basılı yayıncılık içinde bulunan birinin (kurum tamamen PC tabanlı bir sisteme geçmemişse) Macintosh bilgisayarlardan uzak kalması mümkün değil. Eğer editörseniz, PC ile içeriklerinizde (haber, fotoğraf vb.) gerekli düzenlemeleri yapıp, sayfa tasarımı aşamasında Macintosh bilgisayarlarla çalışmak zorundasınız. Aslında bu biraz karmaşa gibi gözükse de, iki platformu bile öğrenmek/kullanmak herkese nasip olmaz!

INTEL DEVRİMİ Mİ?

Bütün bu girişi neden yaptık. Mesele şu: Geçtiğimiz hafta Apple şirketi Intel işlemcili ilk bilgisayarlarının tanıtımını yaptı. Bugüne kadar IBM işlemciler kullanan şirket, IBM’in performansından pek memnun kalmamış olmalı ki, Intel ve AMD arasında tercihini Intel’den yana kullandı. Intel işlemci kullanmak demek, Apple’ın PC platformuna biraz daha yaklaşması demek. Aslında Apple’ın PC platformuna yaklaşmasının zihni hazırlıkları “Power PC” adı verilen modellerle başlamıştı. Daha sonra çıkan MAC OSX işletim sistemi PC’ye daha da yakınlaştırdı Apple’ı. Intel işlemciye geçişle, bu uyumluluk neredeyse tamamlanmış gibi!

MAC OSX İÇİN, MAC ALMAK ZORUNLU

Apple bilgisayarların hem işlemci hem de platform olarak PC ile uyumluluk sorunu neden çözülemiyor? Asıl sorun bu! Şirket, Intel işlemcili ürünleri için geliştirdiği MAC OSX adlı işletim sisteminin, PC’lere de yüklenmesine, dolayısıyla, MAC OSX işletim sistemi kullanmak zorunda olanların pahalı Apple bilgisayarlar satın alma zorunluluğundan kurtulmasına izin verecek mi? Şu anda buna izin verildiğine dair hiçbir emare yok. MAC OSX kullanmak isteyenler, yine PC’ye göre daha pahalı olan ve bu yönüyle kendi alanında bir “tekel” durumunda olan ve özellikle de medya sektöründeki bu “tekel”ini kendi lehine kullanma kararlılığında olan bir şirketle karşı karşıyalar. Türkiye’de de durum değişmiyor.

PC’DE MAC OSX, MAC’TE WINDOWS

Medya ve reklâmcılık gibi basılı yayınla uğraşanlar, (istisnalar hariç) geçmişten gelen bir alışkanlığı sürdürüyor ve Macintosh bilgisayarlar kullanıyorlar. Bu hakim konum da Apple bilgisayarların fiyatlarının PC’ye oranla yüksek olmasına neden oluyor.

MAC OSX işletim sistemi kullanmak için, (Virtual PC gibi ara yazılımları saymazsak) Apple bilgisayarlar kullanma zorunluluğu var. İşte bu zorunluluk, bireyleri bazı çözümler üretmeye itiyor. Bunlardan biri de, Intel işlemcili bilgisayarlar için üretilen MAC OSX sürümünün, “küçük bir hile ile” PC’lere de yüklenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Ve bu durum, salgın gibi yayılıyor. Apple, bilgisayar kullanıcılarını, illegal yollardan PC’ye MAC OSX yüklemek zorunda bırakmak yerine özgür bıraksa daha iyi olacak. Ya da tam tersi, Macintosh’lara Windows yüklemek isteyenleri de engellemese!

Bırakın, isteyen istediği platformda istediği işletim sistemini kullansın. Elmayı yemek de herkese nasip olsun, dünyaya pencerelerden (Windows) bakmak da!

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 17.01.2006.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir