Shadow

Eller 4G’ye geçerken biz hala 3G’yi bekliyoruz

Motorola, müşterilerinden Clearwire şirketi, ABD’nin Atlanta kentinde Clear 4G mobil WiMAX servisini, bu kurulumun komple sistem sağlayıcısı olan Motorola tarafından sağlanan cihazları ve altyapıyı kullanarak başlattı. Atlanta, Clearwire müşterilerinin, Motorola’nın WiMAX çözümüyle hayata geçirilen mobil İnternet servisi Clear’den yararlanabildikleri ikinci kent oldu.

Motorola Ev ve Ağlar Birimi kıdemli başkan yardımcısı Fred Wright şunları söylüyor: “Atlanta pazarında Clear servisinin başlatılmasıyla Clearwire kısa sürede mobil WiMAX servisinin dünyadaki lider sağlayıcısı haline geldi. Clearwire’ın Atlanta’daki müşterileri artık Motorola’nın masaüstü CPEi 150’sini ve ödüllü USBw 100 adaptörümüzü kullanarak evlerinde veya işyerlerinde yüksek süratli genişbant erişiminin kolaylıklarından yararlanabiliyor veya dışarıdayken de dizüstü bilgisayarları aracılığıyla bağlantıyı sürdürebiliyorlar.”

USBw 100 doğrudan dizüstü bilgisayarlara takılan, parmak hafıza boyutlarında ufak bir kablosuz modem. Kullanıcısına gerek sabit konumdayken gerekse hareket halindeyken WiMAX genişbant bağlantısı sağlıyor. CPEi 150 ise gerçek anlamda tak-çalıştır tipi bir masaüstü cihazı. WiMAX şebekesine otomatik olarak bağlanıyor ve parolalamasını da kendi yaptıktan sonra kolayca İnternete erişim sağlıyor. Hem USBw 100 hem de CPEi 150 sadece veri iletişimi yapan cihazlar olup 2,5 GHz frekans bandında çalışıyorlar.

Atlanta bölgesine Motorola’nın WAP450 Kablosuz Erişim Baz İstasyonu ürününü kullanan 400’den fazla hücresel iletişim istasyonu hizmet veriyor. WAP450’nin kule tepesine monte edilen bir güç amplifikatörü var. Bu amplifikatör fiber optik kabloyla baz kontrol ünitesine bağlı. Baz kontrol ünitesi ise kulenin dibinde açıkta duran ufak bir dolabın içinde bulunuyor. Böylece, geleneksel hücresel iletişim altyapısı ürünlerininkinden çok daha kompakt bir konfigürasyon elde edilmiş oluyor.

Motorola, Clearwire şirketine WiMAX şebekeleri ve cihazlarından başka WiMAX öncesi Expedience Cihazları ve altyapısını da sağlayarak Clearwire’ın ABD genelinde 46 pazardaki müşterilerine kablosuz genişbant servisine erişim olanağı sunuyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Sosyal medyada gerçeği ters yüz etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir