Shadow

El Al ve Tel Aviv Borsası ‘hacker’ların hedefi oldu

İsrail havayolu şirketi El Al ile Tel Aviv borsasının internet siteleri bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Korsanlar siteleri çökertti, ancak siber saldırı, El Al seferlerinde ve borsanın alım satım işlemlerinde bir aksamaya yol açmadı.

Tel Aviv Borsası’nın (TASE) yetkilileri saldırıyı doğrularken, şimdilik beyaz bir hata ekranı veren sitenin açılmasına çalışılıyor. Ancak dışarıya dönük tanıtım sitesi ile borsa işlemlerinin yapıldığı sistemlerin birbirinden bağımsız olduğu açıklandı.

El Al’dan ise sitelerindeki sorunun korsanların işi olup olmadığına ilişkin bir açıklama gelmedi. Fakat El Al daha önce tehditler aldıklarını duyurmuş, bunlara karşı gerekli önlemlerin alındığını kaydetmişti.

Sitenin bir süredir kesintilerle de olsa yeniden hizmet vermeye başladığı bildiriliyor. BBC’nin haberine göre, Suudi Arabistan’da olduğu sanılan ‘kabus grubu’ adlı bir bilgisayar korsan ağı, geçtiğimiz günlerde her iki siteyi de tehdit etmişti.

Dün Hamas da İsrail sitelerinin çökertilmesi girişimlerine destek verip bu tür saldırılara hız verilmesi çağrısında bulundu. İsrail ve Suudi korsanlar arasında son iki haftadır yoğun bir mücadele yaşanıyor.

Geçen hafta kendisini Suudi olarak tanıtan bir bilgisayar korsanı İsraillilere ait binlerce kredi kartı bilgisini yayınladı. Bazı kaynaklar bu kişinin aslında Suudi değil, Meksika’da yaşayan bir Arap olduğunu öne sürüyor.

Bu saldırıyı İsrailli korsanların Suudi vatandaşlarına ait yüzlerce kredi kartını hedef alması izledi. Suudi Arabistan ve İsrail arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Microsoft, Türkiye'de hızlı büyüdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir