Shadow

Ekşi Sözlük’e yeni bir alternatif: ihlsozluk.com

Türkiye’de Ekşi Sözlük’ün açtığı yoldan ilerleyen çok sayıda sözlük açıldı. Bunlardan bazıları başarısız olup, kısa zamanda kapanırken, bazıları da hala varlığını sürdürüyor ve büyük bir kitleyi ellerinde bulunduruyor.

Sözlük kervanına son katılan site ise ihlsozluk.com. Açılımını, “İmam Hatip Liseli Sözlük” olarak ifade edebileceğimiz ihlsozluk.com, bugüne kadar basında bir çok yerde yer aldı.

ihlsozluk.com kurucuları, Ekşi Sözlük’ün içerik olarak fazlaca bozulmasına bir alternatif olmak hedefiyle yola çıkmış. Bunda ne kadar başarılı olacaklarını zaman gösterecek. Çünkü internette, binlerce kişinin yazdığı bir mecrayı yönetmek ve içeriğin temiz kalmasını sağlamak çok güç.

ihlsozluk.com’un kurucuları, projeye neden İHL adı verildiğini şöyle açıklıyor:

“İTÜ, Uludağ gibi okul isimleriyle açılan sözlüklerin tuttuğu bir ortamda, hem İslâmî camiayı çekecek, hem de “İslâmî” olma sorumluluğu almayı gerektirmeyecek ve marka olacak bir isim arandı ve “İHL Sözlük”te karar kılındı.”

Ancak benim isme şöyle bir itirazım var: Siteye İmam Hatip adı verilmesi, yazılanların İmam Hatipliler’le ilgili algılamayı da etkileme riski var. Burada yazılan ya da yazılmayan her şey, İmam Hatipliler’e mal edilecek. Oysa kurucular da sadece İmam Hatipliler’e ait bir sözlük kurmadıklarını, kurucuların tamamının İmam-Hatip’li olmadığını belirtiyor. O zaman neden projenin adı ihlsozluk.com? İşte bu sorunun cevabı yok.

6 nisan 2009’da yayına başlayan sitenin kurucuları ilginç bir şekilde isimlerini gizliyor. Kurucular, kendilerini “Seyyar Gazali” ve “Meçhul-X” olarak adlandırıyor.

Kurucular, ihlsozluk.com’un amacını ise şöyle açıklıyorlar:

“Ekşi Sözlük ve onun birebir kopyası olan sözlüklerdeki gibi dine, kişilik haklarına, inançlara, değerlere yapılan hakaretlerin ve küfürlerin bulunmadığı, ergen gençlerin müstehcen tanımlarla bilgi paylaşımına balta vurmadığı, aileyle, eşlerle, kızkardeşlerle de okunabilen, (onlardan gizlemek zorunda kalınmayan) bir ortam oluşturmaktı amaç. Ayrıca kurucular muhafazakar camianın yukarıda sözedilen sebeplerden dolayı sözlük yazarlığına sıcak bakmadığını bildiklerinden, bu potansiyeli harekete geçirmek ve onlara yazabilecekleri bir sözlük sunmak istediler. Sonucunda Türkiye’nin hakarete, küfüre ve cinsel içeriğe izin vermeyen ilk sözlük kuruldu.”

İlginizi çekebilir:  Blog yazmak karın doyurur mu?

Proje yöneticileri, hedef kitle olarak sadece İmam Hatipliler’i almadıklarını, yazdığı yazılara hakaret, küfür ve cinsel içerik karıştırmayacak herkesin hedef kitleleri olduklarını belirtiyor, hatta projede ateistlerin bile kendilerine yer bulabildiğini ekliyorlar.

ihlsozluk.com’un kurucuları, “Herkes yazar olabilir, tek aranan kriter İHL Sözlük kurallarına uygun yazmak. Ayrıca hakaret, küfür ve iftira içermediği sürece eleştiri yapılması tabii ki serbest. Hatta sözlük aleminde eleştiriye en çok müsamaha gösteren oluşum İHL Sözlük.” diyor.

Projeyi yönetenlerle yaptığım görüşmede de dile getirdiğim için, burada da söz etmekte bir sakınca görmüyorum. Her ne kadar yeni bir internet girişimi olarak burada yer versem de, çıkış noktasının doğru olmadığını düşünüyorum.

Kısıtlayıcı ve sadece belli bir alanı kapsayıcı bir adla yola çıkmak doğru bir tercih olmamış. Kendilerine, daha kuşatıcı bir isimle ve daha kuşatıcı, geneli kapsayan bir projeyle çıkmalarının daha doğru olabileceğini ifade ettim. Buraya da not olarak düşmüş olayım!

http://www.ihlsozluk.com

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir