Shadow

Ekşi Sözlük’e özenmek Antoloji’ye pahalıya patladı

Antoloji.com’un neden kapatıldığı bugün avukatların girişimleri sonucu belli oldu. Antoloji.com sitedeki ‘Ekşi Sözlük’ benzeri bir bölüm olan ‘Nedir?’e yazılan bazı yorumlar üzerine alındığı ortaya çıktı.

Ekşi Sözlük ve Süper Poligon’la birlikte hakkında kapatma kararı verilen Antoloji.com’un neden kapatıldığı bugün avukatların girişimleri sonucu belli oldu.

www.antoloji.com’a mahkeme kararıyla erişimin durdurulmasının ardından yapılan ilk açıklamada, “Yasalara yüzde 100 uygun yayın yapan; şiir ve kitaptan başka herhangi bir konu ile ilgilenmeyen bu seviyeli sitenin aniden kapatılması bizi şaşkınlığa uğratmıştır” denilmiş ve hangi gerekçeyle bu kararın alındığının öğrenilemediği belirtilmişti.

Bugün Antoloji.com avukatlarının girişimi sonucu, erişimin engellenmesi kararının, sitedeki ‘Ekşi Sözlük’ benzeri bir bölüm olan ‘Nedir?’e yazılan bazı yorumlar üzerine alındığı ortaya çıktı.

Antoloji.com’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Nedir bölümünde kendisi hakkında kişilik haklarını zedeleyici yazılar yazıldığı gerekçesi ile bir kişinin yapmış olduğu başvuru sonrasında mahkeme tarafından (tedbiren) sitenin kapatılmasına karar verilmiştir. Avukatımızın yaptığı itiraz 24.04.2007 tarihinde ele alınarak itirazımızın kabulune veya reddine karar verilecektir.

Başvuruya konu yazılar sitemizden silinmiştir. Bunun yanında ‘Nedir’ bölümü; tek bir madde nedeniyle tüm sitenin kapatılmasına bir daha yol açmayacak şekilde yeniden düzenlenene kadar kapalı kalacaktır.”

Site açıklamasında, kişilik hakları zedelendiği gerekçesiyle site hakkında mahkeme kararıyla erişimin engellenmesine dair karar aldıran kişinin kim olduğu konusunda bilgi verilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir