Shadow

Eğlenin, dünyayı değiştirin, para kazanın ve bunu sürdürün

New York’ta 27-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Web 2.0 Expo‘da gündem tabii ki, sosyal ağlardı. Bu yeni mecraya, konvansiyonel yayınların nasıl adapte olacağı, olması gerektiği gibi konular, Amerikalı gazetecilerin de katıldığı oturumlarda uzun uzadıya tartışılırken, gözler yine de Facebook, Twitter ve Foursquare gibi sosyal ağların üst düzey yöneticilerindeydi.

Web 2.0 Expo’nun organizatörü, Tim O’Reilly. “Web 2.0″ın isim babası olarak bilinen O’Reilly’nin açılış konuşması oldukça etkileyiciydi. O’Reilly, bütün önemli girişimlerin hayalden doğduğuna dikkat çekiyor ve bunu da kendine has üslubuyla şöyle ifade ediyor:

“Wright kardeşler, ilk uçağı inşa ederken ‘Haydi havayolu endüstrisini kuralım’ diye değil, ‘uçabilmek ne güzel olurdu’ hayalinden yola çıktılar.”

En çarpıcı olan da O’Reilly’nin internet girişimcilerine şu tavsiyesiydi: “Eğlenin, dünyayı değiştirin, para kazanın ve bunu sürdürün.”

Hem eğlenip, hem de para kazanmayı kim istemez ki? Ancak her şey göründüğü gibi kolay değil. Hele internet girişimcilerinin yeni yeni yatırımcı bulabildiği Türkiye’den başarı öyküleri çıkarmak çok zor. Bu alanda yeni girişimler ve çabalar var. Ancak O’Reilly’nin rahatlığında değiliz hiçbirimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir