Shadow

E-Postalar da Facebook şemsiyesi altında

“Facebook, interneti ele geçiriyor” şeklindeki yargı gerçek mi olacak ne? 500 milyonu aşkın kullanıcıya sahip Facebook’un hızla büyümesi ve internet pazarında kullanıcı sayısıyla Google‘ı tehdit etmeye başlamasının can alıcı bir darbesi de Facebook Messages ile geliyor.

Elektronik posta, SMS, sohbet ve sosyal mesajlaşmayı tek çatı altında toplayacak olan Facebook Messages servisi için, teknoloji çevrelerinde “Gmail Killer” yorumları yapılıyor. Yeni servisle, Facebook kullanıcıları kullanıcıadı@facebook.com şeklinde elektronik posta hesapları açabilecekler.

Bu gelişmeyle, reklam pazarında zaten büyük bir rekabet içinde olan iki şirket, klasik e-posta servislerinin yerini alması beklenen Facebook Messages ile bir kez daha karşı karşıya gelmiş oluyor.

İnternet arama pazarında ise iki şirket arasındaki rekabet, Facebook’un Microsoft‘un arama servisi Bing‘le işbirliğine gitmesiyle kızışmıştı. İnternetteki aramaların halen yüzde 90’ı Google üzerinden gerçekleşiyor. Yahoo yüzde 2,5, Bing ise yüzde 2,4 pazar payı ile pazarda yer alıyor.

Elektronik posta pazarında ise, Hotmail en çok kullanılan servis olma özelliğini sürdüyor. Eylül ayı rakamlarına göre, Hotmail’in 48.5 milyon, Yahoo Mail’in ise 72.8 milyon tekil kullanıcıya ulaştığı Compete Pulse tarafından rapor ediliyor. Buna karşılık aynı dönemde Gmail’in tekil kullanıcısı sayısı ise 25.1 milyon tekil kullanıcıda kalıyor. Bu rakamlara bakıldığında, 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook’un Gmail’i geçmesi kesin gibi gözüküyor.

Gelinen noktaya bakarsak, sosyal ağların kullanım oranının gençler arasında hızla artması, elektronik postayı ikinci plana itmişti. Ancak buna rağmen e-posta, yüzde 75 gibi bir oranla internette en çok  kullanılan servis olma özelliğini sürdürüyor.

Her ne kadar yeni bir sosyal ağ hesabı açmak için e-posta hesabına ihtiyaç duyulsa da, son dönemde tüm iletişim, sosyal ağ hesapları arasında döner hale geldi. Öyle ki, bir kişiye ulaşmanın en hızlı yolu, artık e-posta değil, Facebook’tan bir mesaj atmak oldu.

E-Postanın da, Facebook şemsiyesi altına girecek olması, zaten sosyal ağların yaygın olarak kullanıldığı günümüzde, diğer elekronik posta sağlayıcılarını da benzer servisler geliştirmeye itecek gibi gözüküyor.

Aslında bu konudaki girişimler de yeni değil. Google, Wave ve Buzz adlı iki başarısız girişimle buna bir çözüm aramaya çoktan başladığını göstermişti. Şimdi pazarda Google’ın atağı bekleniyor.

Facebook Messages davetiyesi talebi için buradan giriş yapabilirsiniz.

1 Comment

  • Yılmaz BarışNo Gravatar

    Bugün davetiye geldi, “yeni mesajlar” ı aktifleştirdim ama spam konusunu ne yapacak merak ediyorum doğrusu. Facebook kullanıcı adları sayesinde mail listesi hazırlamak spamciler için hiç zor olmayacaktır sanırım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir