E-postalar, 3G ağlarını P2P’den daha çok zorluyor

Alcatel-Lucent’a araştırma desteği veren Bell Laboratories’e göre e-postalar, 3G networklerine web surf ya da P2P uygulamalarından çok daha fazla yük getiriyor.

Btnet.com.tr’nin haberine göre, Bell Labs araştırmacılarından Mike Schabel, mobil e-postalar yüzünden, telefonların yeni posta kontrolü yapmak için sunucuyu sürekli meşgul ettiğini, bunun da ağları vurduğunu söylüyor.

Mobil elektronik postalar, kablosuz veri ağının sinyal kaynaklarını yüzde 69 oranında tüketiyor. Ağ tarafından taşınan verinin sadece yüzde dört hacmine sahip olmasına rağmen bunu yapıyor.

Diğer yandan web’de surf kablosuz ağ veri hacminin yüzde 70’ini kapsıyor. Sinyal kaynaklarının sadece yüzde 12’sini kullanıyor. Schabel, P2P uygulamalarının kaynağa oldukça bağımlı ve etkili olduğunu da ekliyor.

Schabel, yeni akıllı telefon uygulamalarının (lokasyon tabanlı servisler, hava durumu güncellemeleri vs) ağa “e-posta” gibi baktığını belirtiyor. Çünkü onlar da sürekli ağa girip çıkıyor. Schabel “Bu, kablosuz operatörler için oldukça zorlayıcı birşey” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir