Shadow

E-Postada güvenli alternatif: ProtonMail

Teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini pazarlaması ve gizlilik ihlâline varan istismarların yaşanması, güvenli iletişim alternatiflerine yönelişi hızlandırdı. Bu noktadan hareketle, uçtan uca şifreleme teknolojisiyle güvenli iletişim sağlayan ProtonMail’e gelin yakından bakalım.

protonmail

MELİH BAYRAM DEDE

ProtonMail, güvenli elektronik posta servisi sunma amacıyla kurulmuş bir girişim. E-Posta mesajları ve kişisel bilgilerin uçtan uca şifreleme teknolojisiyle gönderici ve alıcı arasında yol aldığı ProtonMail, 2013’te Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi tesislerinde Jason Stockman, Andy Yen ve Wei Sun tarafından kuruldu. İlk kez 16 Mayıs 2014 tarihinde hizmete sunulan ProtonMail, ücretsiz ve şifrelenmiş e-posta servisi olarak tanımlanabilir.

Ücretsiz ve şifrelenmiş e-posta servisi

Sıfır bilgi ispatı (Zero-Knowledge proof) sistemi ile tasarlanan bu servis, Gmail ve Outlook web posta gibi klasik sistemlerden farklılaşıyor. Yazışmalar sadece gönderici ve alıcı tarafından okunabiliyor. Klasik e-posta servislerinden farklı olarak izleme bilgilerini kaydetmediğini ve varsayılan olarak hesaplarda oturum açmak için kullanılan IP adresleri gibi meta verileri saklamadığını belirten ProtonMail yöneticileri, şifrelenmiş e-postaları okumalarının mümkün olmadığını belirtiyor.

1000 metre derinlikte veri merkezi

ProtonMail’in veri merkezi, nükleer saldırılara bile dayanıklı olarak tasarlanan 1000 metrelik granit kayaların altında konumlanmış durumda. 20 milyondan fazla kullanıcısı bulunan ProtonMail, kullanıcılara ait mesajların kriptolu olduğu için kendileri tarafından bile görülemediğini belirtiyor. ProtonMail’de başlangıç seviyesindeki temel hesap ücretsiz. Ancak daha gelişmiş özellikler için ücretli paketlere geçmek gerekiyor.

TCL MOVETIME MT42 akıllı çocuk saati incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.