Shadow

E-Devlet ‘M-Devlet’ oldu, iPhone ile ceplere girdi

Devletin ‘e’ hali, E-Devlet olarak karşımıza çıkmıştı. Şimdi de karşımızda devletin ‘m’ hali var; yani ‘Mobil Devlet’; kısa ifadesiyle ‘M-Devlet’.

Turkcell adına Pozitron tarafından geliştirilen, M-Devlet uygulamasıyla e-devlet kapısında, yani Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresinde kullanılabilen pek çok hizmetten artık mobil olarak da yararlanmak mümkün.

M-Devlet uygulaması ile cep telefonunuzun IMEI numarasını sorgulayabilir, istediğiniz motorlu taşitin emniyet müdürlüğü üzerinden durumunu sorgulayabilir, sürücü belgeniz üzerindeki ceza puanını öğrenebilirsiniz.

Aile hekimi uygulaması ile size atanmış doktorunuzun adı,soyadı ve adres bilgisine ulaşabilirsiniz. SGK uygulaması ile size ait sigortalı hizmet dökümüne ulaşabilir, tescil kaydınızı görüntüleyebilirsiniz.

Tapo Kadastro uygulamasında ise tapusu sizin üzerinizde olan taşınmazların listesini ve detay bilgisini görebilirsiniz. M-Devlet uygulamasına mobil imza veya E-Devlet şifresiye giriş yapmak mümkün.

Uygulamanın App Store’daki adresi şöyle: http://itunes.apple.com/us/app/m-devlet/id467578900?mt=8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir