Shadow

Duraklarda durmayan tren olur mu?

Türkiye’de son dönemlerde hızlı tren projelerinde artış var. Demiryolları, başlangıçta üzücü bir kazaya sahne olduysa da mevcut durum projelerin başarıyla devam ettiğini gösteriyor.

Bugün karşılaştığım bir hızlı tren projesi, beni oldukça şaşırttı. ‘Duraklarda durmayan hızlı tren’ olarak özetleyebileceğim bu projeyse, Marmara’yı baştan başa trenle geçmenin mümkün olacağı ifade ediliyor.

Tam adı, “Marmara Ring, İstanbul Hızlı Tren Projesi’ olan çalışmayla, Marmara bölgesinde ring yapan bir hızlı tren planlanıyor. Projenin farklı ve şaşırtıcı olan yönüyse, bu trenin hiçbir durakta durmaması.

Tren durakta durmayınca, yolcular nasıl inip binecek, öyle değil mi? Projenin geliştiricisi İnanlar şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, “İHT, kendinden tahrikli vagon sisteminden oluşuyor. Her ana unite en az 3 ara üniteden/vagondan oluşuyor. Ana unite hiç durmadan yoluna devam ediyor. Ara üniteler, ana üniteden ayrılarak duraklara yanaşıp yolcuları boşaltıp, alıyorlar. Her durakta 1 ara ünite bekliyor. Yolcular ara üniteye/vagona bindiğinde, vagon hızla ana sisteme doğru yol alıyor ve ana sistemle kilitleniyor. Tren vagonları / üniteler hiçbir durakta durmadan yüksek hızla yoluna devam ediyor. İnecek yolcuların geçtiği en arkadaki vagon ise durağa yaklaşıldığında tekrar diğer vagonlardan ayrılarak durağına yanaşıyor. Bu arada diğer vagonlar hiç durmadan yol almayı sürdürüyor. Durma, bekleme, kalkma olmadığından zaman harcanmıyor. Aynı anda doğuya ve batıya olmak tek hat üzerinde ters yönde giden ve 2 noktada kesişen 2 ayrı ring seferi gerçekleşiyor.” diyor.

Teknik oldukça ilginç. Uygulanabilirlik konusundaysa net bir şey söyleyemiyorum. Çünkü uzmanlık alanım değil. 2 saat içinde tüm Marmara’yı dolaşabilme imkanı sağlaması planlanan, Çanakkale’den İstanbul’a 40 dakikada ulaştıran, İstanbul-Bursa arasını 30 dakikaya düşüren bu projeyle ilgili daha fazla bilgi için şu adresteki videoyu izlemenizi öneririm: http://www.inanlarinsaat.com.tr/?gb=4&gm=14

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Ayda 29,90 TL'ye 'NeTTbook' istemeyen var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir