Dünyanın üç yılda yaptığını Türk şirketi bir ayda yaptı

Türk Telekom şirketlerinden iNNOVA, normalde 3 yıllık planlanma ve uygulama süreci gereken gerektiren Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları’nın teknolojik altyapısını, bir ayda tamamlayarak bir rekora imza attı.

iNNOVA Genel Müdürü Ümit Atalay

27 Ocak’ta başlayacak olan Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları‘nın teknolojik altyapısını bir ay gibi kısa bir sürede hayata geçiren Türk Telekom şirketlerinden iNNOVA, 220 kilometresi fiber optik olmak üzere, 300 kilometreye yakın kablo çekerek, bölgeye kalıcı bir altyapı kazandırdı. Olimpiyatların teknolojik altyapı sistemleriyle ilgili bilgi veren iNNOVA Genel Müdürü Ümit Atalay, kurulan sistemin, güvenlik kameraları, yayın kameraları, skor sistemleri, internet altyapısı, enerji sistemleri ve yedekleme sistemleri içerdiğini açıkladı.

8 BİN PARÇA DONANIM KULLANILDI

iNNOVA Genel Müdürü Ümit Atalay, “Laptop, IP kameralar, jeneratörler, kameralar olmak üzere 8000 bin parça donanım kullanıldı. Olimpiyatların altyapısının kurulması için, 100’ü iNNOVA’da 100’ü aşkı Türk Telekom Bölge Müdürlüğü’nde ekip çalıştı. İhale yapıldıktan sonra üçüncü gün 120 kişi sahaya inip çalışmaya başlamıştı. Böyle bir fırsatın bize verilmiş olmasından da çok mutluyuz. iNNOVA ekibi, 3-4 saat uykuyla bu çalışmaları devam ettirdi. Doktora tezini bile aylarca erteleyip bize katılan çözüm ortaklarımız oldu.” şeklinde konuştu.

ALTYAPI GEÇİCİ DEĞİL KALICI

Tüm teknolojik altyapı için fiber internet teknolojisinin kullanıldığını ifade eden Atalay, “Altyapıyı hiçbir zaman Universiade yapacağız diye planlamadık. Olimpiyat altyapısı yaptık. Çünkü önümüzdeki yıllarda da burada çok sayıda uluslar arası olimpiyat yapılacak. Bu kablolar sadece olimpiyatlar için değil, evladiyelik. Bundan sonra yapılacak spor oyunları ve Erzurum halkı için hizmet verecek.” dedi.

3 YIL DEDİLER 1 AYDA TAMAMLANDI

2011 Erzurum Kış Olimpiyatları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz ise, “Yurtdışında bu işi yapan şirketle, 3 yıl önceden konuşmak gerekiyor. iNNOVA ile bir ay önceden konuştuk ve hayata geçirildi proje. Yabancı şirket bu kadar kısa sürede bu işi yapma konusunda kendisine güvenemedi. iNNOVA ile işbirliği yaptığımız için gerçekten çok mutluyuz. Türkiye, spor sonuç sistemleri konusunda önemli gelişmeler kat etti. Türk Telekom Grubu ve iNNOVA’dan başka Türkiye’de bu olimpiyatın altyapısını kimse veremezdi. Olimpiyatlarda değişiklikler yaşanmasına rağmen, teknolojik altyapının gelişmişliği nedeniyle karşılaşılan sorunlar kolaylıkla aşıldı. Erzurum, Cumhuriyet tarihinde ilk kez uluslar arası çapta bir etkinliğe evsahibi yapıyor. Çok güçlü bir altyapımız var. Türkiye, büyük spor olimpiyatlara artık evsahipliği yapabiliyor. Hem yaz hem kış bu olimpiyatları yapan beş ülke vardı. Türkiye, altıncısı oldu. Paraya, kaynağa ne zaman ihtiyacımız olsa, hükümetimiz hep yanımızda oldu. 27 Ocak’ta olimpiyatın açılışı olacak. Ana sponsorumuz Türk Telekom.” dedi.

TEKNOLOJİK ALTYAPIYA 54 MİLYON TL HARCANDI

Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları Teknoloji Grup Başkanı Mehmet Özdemir ise olimpiyatın teknolojik altyapısı için 54 milyon TL toplam harcandığını söyledi. Özdemir, “Çalışmalarımız, 2009’da başladı.  Maste plan oluşturduk. Yayın sistemleri, tamamen (internet protokolü) IP tabanlı. Kesinlikle ‘uplink’ kullanılmayacak ve fiber kablolar üzerinden uyduya çıkacaktı. Skor sistemleri, yüksek çözünürlüklü (HD) güvenlik kameraları, LED ekranlar kullanılacaktı. İhale yoluyla bu sistemi kurabilecek şirketlerden teklif aldık ve ihaleyi iNNOVA kazandı. Tüm 300 kilometre kablolama dahil, 8000 parçalık donanımın kurulması ve çalışır hale getirilmesi bir ayda tamamlandı. Türk Telekom, burada altyapıyı hazırlamıştı. İhaleyi kim alırsa alsın, bu altyapıyı o kullanacaktı. IP Radyo teknolojisiyle 450 megabitlik yedekleme sistemi kullanıldı. Fiber kabloda bir kesinti olması durumunda 20 milisaniyenin altında bir sürede bu sistem devrede girecek.” şeklinde konuştu.

OLİMPİYAT, TRT’DEN SD, DÜNYAYA HD YAYINLANACAK

Universiade 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları Yayıncılık Direktörü Zehra Aşçı,  yayınların 1080i standardında ‘Full HD’ verileceğini söyledi. TRT’nin ekipmanı yetersiz olduğu için TRT’nin yayın yapacağı bazı bölümlerde SD teknolojili yayın yapılacağını ifade eden Aşçı, diğer bölgelerde ise yayın ihalesini alan bir İngiliz şirketi HD olarak yayın yapacağını açıkladı. 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları, Eurovision’un dağıtım alanı içerisinde olan yer herde, Erzurum’daki olimpiyatlar izlenebilecek ve yayınlar milyarlarca izleyiciye ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir