Shadow

Dünya Telekomünikasyon Günü İzmir’de kutlanacak

Tüm dünyanın yanı sıra Türkiye’de de 17 Mayıs’ta kutlanacak olan Dünya Telekomünikasyon Günü, bu yıl İzmir’de yapılacak. Etkinlikler “Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Kırsalda Daha İyi bir Yaşam” teması etrafında şekillenecek.

Telekomünikasyon sektöründe kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü’nü, beş yıllık bir aradan sonra tekrar büyük bir organizasyonla kutlamaya hazırlanıyor. 2002-2006 yılları arasında TÜTED tarafından yapılan Dünya Telekomünikasyon Günü etkinlikleri bu yıl tekrar TÜTED tarafından organize edilecek.

1865 tarihinde yirmi ülke tarafından Paris’te kurulan, şimdi ise merkezi Cenevre olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin kuruluş günü olan 17 Mayıs’ta, tüm dünyanın yanı sıra Türkiye’de de Dünya Telekomünikasyon Günü kutlanacak. Kâr amacı gütmeyen bir kurum olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN)’nun Başkan ve CEO’su Rod Beckstrom’un da bir konuşma yapacağı bu yılki etkinlikler, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Kırsalda Daha İyi bir Yaşam” teması etrafında şekillenecek.

Bu tema çerçevesinde bakanlarımız, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve BTK Üst Kurulu, Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Aydın ve pek çok üst düzey kurum yöneticisi ile sektörün önde gelen STK başkanları ve temsilcilerini İzmir’de düzenleyeceği çeşitli etkinliklerde bir araya getirmeyi planlıyor.

Etkinlikte Turkcell “Mobil iletişim teknolojilerinin kırsaldaki yaşama pozitif etkileri” bir panel düzenlerken Vodafone ise “Şirketlerin Anadolu’ya yaptıkları kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve bölgeye katkıları” başlıklı panelle etkinliği zenginleştirecek. Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Aydın ise “Evrensel Hizmet Fonu kullanımı” başlıklı konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.

Son dönemdeki özelleştirmelerle ülkemizde oldukça hareketlenen telekomünikasyon sektörünü buluşturacak olan bu önemli günün ve organizasyonun sorumluluğu ve bilinciyle TÜTED, oluşturduğu bir sektör raporunu da 17 Mayıs’ta açıklamayı hedefliyor. Sektörün yapısal sorunlarını ve beklentilerini ele alacak olan rapor, GSM Sektörü, Yazılım Sektörü, Profesyonel Telsiz Haberleşme Sektörü, Kurumsal Santral ve Teknik Servis Sektörü ile İthalatçılar ve Distribütörler konu başlıklarından oluşuyor.

İlgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve pazarın ana ve yan sanayilerinde faaliyet gösteren irili ufaklı tüm şirketler için sorunlara çeşitli çözüm önerilerinin getirileceği final raporun, sektörün gelişimine pozitif katkılar yaratması bekleniyor.

TÜTED 23 yıllık birikiminin getirdiği tecrübesi ve çok değerli kurumların yüksek düzey temsilcilerinden oluşan yönetim kurulunun liderliği ile, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü’nü telekomünikasyon sektörü adına büyük bir sinerji ve farkındalık yaratılması için büyük bir fırsat olarak görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir