Shadow

Dünya mobil iletişim hacmi 1.3 trilyon dolar

Küresel veri trafiğinin 5 yıl da 18 kat artması beklendiğini açıklayan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Dünya genelinde mobil iletişim hacmi 1.3 trilyon dolar. Kullanıcılar giderek mobil teknolojileri, sabit teknolojilere tercih ediyorlar. Genişbant erişimindeki her yüzde 10’luk artış, GSMH’ya yüzde 1.4 ivme katıyor. Bu oran gelişmekte olan ülkelerde daha fazla etkisini göstermekte.” dedi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, dünya genelinde mobil iletişim hacminin dünya GSMH’nın yüzde 2’sine karşılık gelen 1.3 trilyon dolara ulaştığına dikkat çekerek, küresel veri trafiğinin trafiğinin 5 yıl içinde 18 kat artmasının beklendiğini açıkladı. Vodafone markalı ilk tablet bilgisayarın Türkiye’de satışa sunulması amacıyla şirket genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Timuray, “2011’i veri yılı ilan etmiştik. Dünya nüfusunun yüzde 80’i mobil olarak birbirine bağlı. Dünya genelinde iletişim hacmi 1.3 trilyon dolar. Küresel veri trafiğinin 5 yıl da 18 kat artması bekleniyor. Kullanıcılar giderek mobil teknolojileri, sabit teknolojilere tercih ediyorlar. Bu cihazlar her yerden internet girmeye imkan verince, hayatlarında mobil kullanıma daha fazla yer vermekte. Genişbant erişimindeki her yüzde 10’luk artış, GSMH’ya yüzde 1.4 ivme katıyor. Bu oran gelişmekte olan ülkelerde daha fazla etkisini göstermekte.” şeklinde konuştu.

İNTERNET KULLANIMI ARTMALI

Düzenli internet kullanımının AB’de yüzde 70 olmasına karşın, Türkiye’de yüzde 36 düzeyinde kaldığına dikkat çeken Timuray, “Türkiye’de mobil abonelerin yüzde 44’ü 3G internet abonesi. AB ortalaması ise yüzde 30.1. Ancak bu kullanımın Türkiye’de düzenli bir kullanıma yansımadığını görüyoruz. Vodafone abonelerinin yüzde 50’si 3G abonesi. 3G kapsama oranında yüzde 80’e çıktığımızı görmekteyiz. Abonelerimizin veri kullanımını teşvik etmekteyiz. Mobil abonelerin sadece yüzde 13’ü akıllı telefonlara sahip. Vodafone olarak biz o nedenle 3G’li telefonları 1 TL gibi sembolik bir değerle satışa sunduk.” dedi.

GENÇLERE POZİTİF AYRIMCILIK

İnternet kullanımının artması için çalıştıklarını ifade eden Timuray, “3G’deki bu hızlı gelişmeye karşılık, nüfusumuzun sadece yüzde 13’ü akıllı mobil telefonlardan yararlanabiliyor. Bu da bize ülkemizde akıllı mobil cihazların tüm potansiyeliyle kullanılması için daha gidilecek yol olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen veri trafiğindeki patlamanın arkasında tabletlerin bulunduğunu görüyoruz. Bu nedenle yeni bir adım atıyor ve herkesin mobil olarak internetten yararlanması için Vodafone Smart Tab 10’u satışa sunuyoruz. Pozitif ayrımcılık yapmak istedik. Önümüzdeki dönem sadece Vodafone gençliğine sunulacak ve onlara özel kampanyalarla satışa sunuyoruz. Amacımız, mobil internetten gençlerin daha fazla yararlanması.” şeklinde konuştu.

24 TAAHHÜT VE AYDA 1 TL’YE TABLET

Vodafone Türkiye Yeni Müşteri Segmenti Direktörü Fatih Uysal ise Türkiye’de gençlerin yüzde 27’sinde taşınabilir bilgisayar mevcut olmasına rağmen sadece binde 9’unda tablet bilgisayar bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan gençler internet kullanımında yüzde 87 gibi önemli bir oranla başı çekiyor. Tablet sahiplik oranının gelecekte, tüm cihazları geçerek bir numara olacağın öngörüyoruz. Türk gençleri, 100 MB veri paketiyle birlikte günde 1 TL’ye (ayda 30 TL) tablet bilgisayara sahip olabilecekler. 26 yaş altı aboneler bundan yararlanabilecek. Diğer kullanıcılarımız mart ayından itibaren 250 MB internetle birlikte ayda 49 TL ödeyerek sahip olabilecekler. Ürünü almak isteyenler 24 ay taahhüt vermek zorunda.”

Bu tablet bilgisayarı ZTE ile Vodafone birlikte tasarladı

Tablet bilgisayar ZTE ile birlikte geliştirildi. Tasarımı Vodafone ile ZTE tarafından ortaklaşa yapıldı. Ürünün içinde bir çok uygulama yüklü geliyor. 1.2 GHz frekansında çalışan çift çekirdekli işlemcileri ile dikkat çeken Vodafone Smart Tab 10, 1 GB ara bellek garantisiyle satışa sunuluyor. Mevcut depolama alanı, MicroSD kart ile 32 GB’a yükseltilebiliyor. 1280×800 piksel çözünürlük sunan 10 inç ekran büyüklüğündeki tabletin arka yüzeyinde 5, ön yüzeyinde ise 2 MP kamera yer alıyor. Google Android 3.2 işletim sistemiyle çalışan Vodafone Smart Tab 10’un sahip olduğu 16 GB’lık depolama alanı, kullanıcılara fotoğraf, video gibi dokümanlarını dilediklerince arşivleme imkanı sunuyor.

İşte Vodafone Smart Tab 10’un temel özellikleri:

 • Android Honeycomb 3.2 işletim sistemi
 • 10 inç dokunmatik ekran
 • Çift çekirdekli 1.2 GHz işlemci
 • 3G ve Wi-Fi
 • Adobe Flash Player Desteği
 • 5 MP arka ve 2 MP ön kamera
 • 1 GB RAM, 16 GB dâhili hafıza MicroSD ile 32 GB’a kadar yükselen hafıza
 • USB Bağlantısı
 • Sade ve şık tasarım Ergonomik yapı
 • HDMI/DLNA özelliği ile televizyona bağlanma
 • vRead uygulaması ile Gazete, dergi ve kitaplar tablette
 • Sosyal ağlara erişim
 • E-mail ve Quickoffice Pro HD
 • Yeni nesil Swype klavye ile kolay yazı yazma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir