Shadow

Diş ipi nedir? Diş ipi kullanımının faydaları

Diş ipi nedir?

Dişler her ne kadar düzenli fırçalansa da bazı durumlarda fırçaların erişemediği noktalarda kalan yemek artığı ve benzeri maddeler dişlere ciddi zararlar verebilir. Diş fırçaları, dişlerin toplamda yüzde kırklık kısmını temizleyebilir. Geri kalan yüzde altmışlık kısım da ancak diş ipi kullanılarak temizlenebilecektir.

Bu nedenle günde en az bir defa diş ipi kullanılması gerekmektedir. Ağız kokusunun engellenmesi ve artıkların tamamen temizlenebilmesi için diş ipi muhakkak kullanılmalıdır. Aynı zamanda diş ipi kullanımı, diş eti iltihaplarının engellenmesi yönünden de son derece önemlidir.

Diş ipi kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Diş ipi kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Bunlar kısaca şu şekilde özetlenebilir;

  • Diş ipi kullanılırken diş etlerinin altına dek inilmesi ihmal edilmemelidir. Bu sayede diş eti bütünüyle temizlenebilir.
  • Diş ipi kullanılırken diş ipi zorlanmamalıdır. Özellikle diş eti yapısı hassas olan kimselerde diş etleri zarar görebilir ve bu durum oldukça ağrılı diş eti sorunlarına yol açabilir.
  • Her bir diş temizlenirken diş ipinin henüz kullanılmamış alanları tercih edilmelidir. Bunun için diş ipleri yaklaşık 25 santimetre uzunluğunda kesilebilir.
  • Diş ipinin o esnada kullanıldığı boşluğun her iki yüzeyi birden temizlenmelidir.

Ayrıca hiçbir zaman diş ipi olarak üretilmemiş olan diğer ipler bu maksatla kullanılmamalıdır. Bu türde bir kullanım da diş etlerine kalıcı zararlar verebilecektir.

Diş ipi kullanımı için doğru zaman nedir?

Diş ipi kullanımına 7-8 yaşlarından itibaren başlanabilir. Diş ipi kullanmak için günün doğru vakti de geceleri dişler fırçalanmadan öncedir. Dişleri fırçalamadan evvel diş ipi kullanılması durumunda, diş ipleri sayesinde temizlenen artıklar diş fırçası kullanılarak ağızdan atılabilecektir.

Ancak diş fırçalama işlemi en az üç dakika süreyle ve kuralına uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sayede sabah uyanıldığı zaman hissedilen yoğun ağız kokusundan kurtulmak da büyük oranda mümkün olabilecektir. Günde bir defa diş ipi kullanımı yeterli olacaktır.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi, yaklaşık 25 cm kadar koparılabilir. Ancak ağız yapısına göre bu uzunluk 35-40 cm’ye kadar uzayabilir. Orta parmaklara sarıldıktan sonra başparmaklar yardımıyla ipin gergin tutulması gerekir. Hemen sonrasında diş etlerinin dibine kadar inilmeli ve bu esnada aşağıdan yukarı doğru çekilerek diş ipi kullanılmalıdır.
Son olarak her bir dişte diş iplerinin temiz kısımlarının kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Aksi halde bir dişin arasındaki kalıntıları diğer dişe taşımak söz konusu olabilecektir.

Hangi malzemeden imal edilen diş ipi kullanılmalıdır?

Naylon ve PTFE olmak üzere iki ayrı diş ipi malzemesi bulunur. Naylon diş ipleri, nane başta olmak üzere çeşitli koku ve aromalarda üretilir. Ancak naylon diş ipleri sıkı dişlerde kopabilir veya aşınarak işlevini kaybedebilir. Bu nedenle dişleri sıkı olan kimseler açısından PTFE diş ipleri çok daha kullanışlı olacaktır.

Bu içerik https://www.elacabuk.com/ web sitesindeki bilgilerden derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir