Dijital büyüme çığ gibi

Dünya genelinde dijital ortamda tutulan veri miktarı hızla artıyor. 2007’de kişi başına düşen dijital veri miktarı yaklaşık 45 GB’a ulaştı. Verinin altyapısına yönelik çözümler sunan EMC Corporation sponsorluğunda IDC tarafından gerçekleştirilen ‘Dijital Evren’ adlı araştırmaya göre, 2007 yılında dünyadaki dijital veri büyüklüğünün 281 milyar ‘gigabyte’a (281 exabyte) ulaştığı ortaya çıktı. Bu rakamın önceden yapılan tahminlerin yüzde 10 üzerinde olduğu bildiriliyor.

Dünyadaki dijital verilerin yaklaşık yüzde 60 oranında yıllık büyüme hızı ile, tahminleri üzerinde büyüdüğü ortaya çıktı. Dünyadaki dijital veri büyüklüğünün, 2011 yılında 1.8 ‘zettabyte’e (1.800 exabyte) ulaşması bekleniyor. Bu da beş yıl içinde veri büyüklüğünün bugünkü boyutun 10 katına çıkacağı anlamına geliyor. 2007 yılında dijital verilerin ulaştığı büyüklük dünyada yaşayan her bir insan başına yaklaşık 45 GB’lık dijital veri düşmesi anlamına geliyor. Bir diğer deyişle, bu büyüklük 17 milyar adet 8 GB’lik iPhone’a denk geliyor.

IDC’nin yeni araştırması dijital verilerin, dijital kamera, dijital gözetleme kameraları ve dijital televizyonların dünya çapındaki artan satışlarına ve veri kopyalama trendinin yaygınlaşmasına bağlı olarak ilk tahminlere oranla çok daha büyük olduğunu ve çok daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Bireysel kullanıcıların dijitan evrende bıraktıkları izler; internet kullanımları, sosyal ağ kullanıcıları olmaları, e-posta kullanımları, cep telefonu kullanımları, dijital kamera kullanımları ve kredi kartı ile gerçekleştirdikleri işlemleri oluşturuyor. Bireylerin dijital ortamdaki verilere ve bıraktıkları bilgileri ‘dijital gölge’ adı veriliyor.

http://www.emc.com/digital_universe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir