Shadow

Digiturk IQ ile televizyonlar artık daha akıllı olacak

Digiturk IQ, IPTV (internet üzerinden TV yayını) ile uydu yayıncılığının avantajlarının birleşimini izleyiciye getiriyor. Canlı yayın uydudan, geçmişe dönük arşiv ise internetten geliyor. Bu yönüyle canlı yayını internetten yapan ve bağlantı sorunlarından olumsuz etkilenen IPTV’ye ciddi rakip.

Televizyon endüstrisi, teknolojinin de gelişimiyle büyük bir değişim içinde. Artık TV izleyicisi, istediği yayını istediği zaman izleyebileceği, izlediği yayını sevdikleriyle sosyal ağlar üzerinden paylaşabileceği teknolojilere ilgi gösteriyor. Televizyon yayınlarının, yayın akışına bağlı olmaksızın istenildiği zaman izlenebilmesini sağlayan Digiturk IQ projesi de, IPTV (internet üzerinden TV yayını) ile uydu yayıncılığının avantajlarının birleşimini izleyiciye getiriyor. Canlı yayın uydudan, geçmişe dönük arşiv ise internetten geliyor. Bu yönüyle pazarda canlı yayını da internetten yapan IPTV hizmetlerine rakip gözüküyor. Digiturk Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Dönmez, Digiturk IQ projesiyle ilgili olarak da şunları söylüyor: “Digiturk IQ ile kullanıcıların hiç bir programı kaçırmadan, özgürce, İstedikleri  zaman diledikleri yayını izleyebilmelerini ve kendi yayın akışlarını oluşturabilmelerini sağlıyoruz. IQ’nun smartTV’lerden farklılaşan en önemli özelliği portal üzerinden ulusal ve Digiturk kanallardaki popüler dizi ve programların tekrarlarına ulaşabilmesi, bu sayede dizilerinizi kaçırmıyor, dilediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz.” diyor.

SEÇ İSTEDİĞİN ZAMAN İZLE

Digiturk IQ’nun bir diğer özelliğinin de ‘seç-izle’ servisi olduğunu belirten Dönmez, “Digiturk kanallarında izlediğiniz ve özel oluşturulan içeriğin arşivden film, dizi, çocuk, müzik, belgesel ve spor içeriklerine ulaşabiliyorsunuz. ‘Digiturk IQ’ ile HD kalitesini en iyi şekilde sunmayı hedefliyoruz. Kutularda bir portal üzerinden farklı uygulamaların kullanımını sağlıyoruz. Evlerdeki TV setinde Smart TV özellikleri olmasa bile bu kutular ile internetin bazı yetenekleri TV’ye geliyor. Bunun bir uzantısı da belirli sitelerin uygulamalarına da portalda yer vermek. Biz zaten Amerika’da IPTV teknolojisini çıkmıştık yıllar önce. Bunu şimdi Türkiye’ye getiriyoruz. Müşteri açısından programın nereden izlediği çok önemli değil. Kendine olan faydasına bakıyor. Hepsini bir arada sunabilen bir ürün gelmiş oldu. IQ Türkiye için yapılmış bir ürün. Fakat yurt dışında izlenme oranı içerikten içeriğe değişiyor. Lig TV, IZ TV gibi prodüksiyonu bize ait olan kanalların tüm hakları bize ait.” şeklinde konuşuyor.

2010 DEĞİŞİM YILI OLDU

2010 yılının Digiturk için çok büyük bir değişim yılı olduğunu belirten Dönmez, “2010’da çok şeyi bir arada yaptık. 3D yayıncılığa başladık, ilk defa GS-FB derbisini 3D olarak yayınladık. HD kanal sayımızı yıldan yıla büyüttük, şuanda 25 HD kanalımız var ve bu 30’a çıkacak, büyümeye devam edecek.  HD, artık Digiturk üyeleri için standart haline geliyor. HD kutu tercih eden kullanıcılarımızın oranı bir önceki yıla oranla herhalde 3 katına çıkmıştır. Çok hızlı bir büyüme gözüküyor. Bir de eski kutuları HD ve PVR kutularla değiştiriyoruz. Bir diğer konu paketleme. Paketleme yapımızı değiştirdik, modüler bir paket yapısı oluşturduk ve dedik ki isteyen kesesine uygun bir Digiturk paketi oluştursun. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda paketler düzenledik ve isteyenin istediği takımın futbol maçlarını izleme imkânı sunan paketler yaptık. Bir anlamda 2011?de içeriğe yatırım yaptık.” diyor.

İlginizi çekebilir:  VDSL2 keyfi 67 ile ulaştı

FİLM SERVİSLERİNE İLGİ ARTTI

Son dönemlerde film paketinde kanal sayısında artış olduğunu ve izleyiciden çok büyük talep gördüğünü belirten Dönmez, “Film kanalarımızın dışında belgesel kanallarımıza Discovery, Discovery Science, Animal Planet’i de kattık ve en güçlü belgesel paketi artık bizde. Sporda zaten en zengin portal Digiturk. Hem Türkiye Ligi var hem İnglitere Ligi ve daha birçok spor kanalı Digiturk’te bulunuyor.” şeklinde konuşuyor. Futboldaki şike skandallarının kendilerini olumsuz etkilediğini ise Dönmez şu cümlerlerle anlatıyor: “Futbolda darbe yedik, bu bizi kötü etkiledi. Şike olayları yüzünden Türk halkının futbola ilgisi azaldı. 2012’de bu durumun düzelmesini bekliyoruz. Yeni yatırımlarımız bizi çok heyecanlandırıyor. Sürekli yeni Digiturk yaratma peşindeyiz. Kendimizi güçlendirerek yenilemeye devam ettiğimiz takdirde futboldaki skandallar bizi etkilemez.”

HD STANDART ÖZELLİK OLDU

Son 3 yıldır HD TV satışlarında sürekli bir artış gözlendiğini belirten Dönmez, “2012’de burada bir ivme bekliyoruz.  Zaten HD artık standart bir özellik oldu. Renkli TV’ye geçiş, çok kanallı döneme geçiş, dijital yayına geçiş ve şimdi de HD hatta 3D’ye geçiş. Eskiden kullanıcılar ‘niceliğin’ peşinde koşarken artık ‘nitelik’ önemli hale geldi. Yüzlerce kanalı veya içeriği üyeye sunmak bir hizmet değil artık. Ne sunduğunuz önemli. Hayat çok hızlı akıyor, insanlar her şeye yetişebilmek istiyor; tüketilecek ürün, zamana oranla daha fazla. O nedenle mümkün olduğunca kullanıma hazır ürün istiyor. Biz platformumuzda buna çok özen gösteriyoruz, o nedenle de hem içerik hem de teknoloji tutkunları için en fazla tercih edilen adres olmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuşuyor.

YALINLIK GÜNDEMDE OLACAK

TV teknolojileri giderek gelişiyor. Bunun bir sonucu olarak da TV izleyicilerinin izledikleri programları birbirleriyle paylaşabilecekleri, Twitter’da birbirlerin tavsiye edebilecekleri Sosyal TV kavramı şu sıralar gündemde. Hatta evde bilgisayar yerine TV’nin daha fazla kullanılacağı öngörüleri var. Dönmez, “Önümüzdeki yıllarda yalınlık ve kolaylık daha da ön planda olacak. Hizmet, ayrıştıran bir özellik olacak, hayatın hızı istediğimizi istediğimiz anda almak, istediğimizde ulaşmak ihtiyacını beraberinde getiriyor. Daha sabırsız olacağız. ‘Bir ürünü kullanmayı öğrenmek’ kavramı hayatımızdan çıkacak, ürünlerin ‘içgüdüsel kullanılabilirliği’ önemli olacak. Bu da hem kullanıcı ara yüzlerine hem de ürün yapısının kendisine yansıyacak. Bu sadece teknolojik ürünler için geçerli değil, tüm ürün ve hizmetler için yalınlık çok önemli. Bizim sektörümüzde de ihtiyacı öngören, ona uygun çözümü sunan kazanacak. Yani en iyi içeriğe en kolay ulaştıran, üstelik beklemeden, üstelik istenen anda, istendiği kadar. Bizim 2012 stratejimiz de tamamen bunu hedefliyor. 2012’de ileriki yılları çalışıyoruz. Bundan sonra gideceğimiz yollar, bağlılık, paylaşım ve ‘on demand’ ile müşteri deneyimini iyileştirmeye gitmek olacaktır. Yakın zamanda tekrar izle ve seç-izle servislerimizde izlediğiniz içeriği Facebook üzerinden paylaşabileceksiniz.” diyor. Son olarak ekleyelim; Digiturk’ün abone sayısı ve abonelerin aldıkları paket ve hizmetler bazında rakamları ise şirket ne yazık ki paylaşmıyor.

Digiturk IQ ile ilgili bilgi için: http://www.digiturk.com.tr/iq

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir