Shadow

Depremde elektrik kesilince internet çalışmadı

Kütahya Simav’da deprem sonrası internet bağlantısında yaşanan sorunların meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle oluştuğu açıklandı.

toplu mesaj

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Simav’daki deprem sonrası internet bağlantısında yaşanan sıkıntının evlerde meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle, mobil hatlardaki kesintinin ise ilk panik anında yoğun kullanım sonucu oluşabileceğini bildirdi.

Özeren, “Simav’daki deprem nedeniyle telekomünikasyon alt yapısında yaşanan aksaklık evlerde elektrik kesintisi nedeniyle internet bağlantısında sorunlara neden oldu. Depremde internet bağlantısında sıkıntı özellikle evlerde elektrik kesintisi nedeniyle yaşandı. İnternet bağlantısını sağlayan evlerde bulunan modem gibi altyapı cihazları, elektrik kesintisiyle devre dışı kaldı.” şeklinde konuştu.

Mobil ve sabit telefonlardaki iletişim aksaklığının, daha önceki depremlerde olduğu gibi panik anında aşırı yüklenme nedeniyle oluşabildiğini hatırlatan Özeren şunları söyledi:

“Mobil iletişimdeki aksaklığın bir nedeni de bazı merkezlerde baz istasyonlarının kaldırılması oldu. Baz istasyon sayısı azalınca, haberleşme de yoğunlaşınca kesinti oluşuyor. Bu da felaket anlarında insanların iletişim kuramamasına neden oluyor. Bir kez daha görülüyor ki, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması gibi kararlar son derece tehlikeli. Bu tür durumlarda vatandaşlardan iletişim cihazlarını daha bilinçli kullanmak gerekir. Böyle durumlarda gereksiz konuşma yapmamak lazım.”

One Comment

  • Halil cengizNo Gravatar

    Su anda mobil internet kullaniyoruz.zaten evlerde internet ve elektirik olsa bile su an evlerin buyuk bir kismi bosaltildi.cadirlar da yasiyor insanlar.Sag olsun TURKCELL depremde hic kesintiye ugramadigi gibi 4 ceker oldugunu gosterdi. 3G Sorunsuz verimli tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir