Shadow

Cumhurbaşkanı: Engellemeler zaten sonuç vermiyor

Türkiye’deki Youtube yasağıyla bugün yine bir gelişme var. Dün hatırlarsanız, CHP eski lideri Deniz Baykal’ın avukatları, site hakkında mahkemeden kapatma kararı çıkarmıştı.

Bugün ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ilginç bir açıklama geldi. Türkiye Cumhuriyeti protokolünün bir numaralı ismi, “Hiç korkuya gerek yok. Engellemeler zaten sonuç vermiyor” diyerek şaşırttı.

Bunda ne var diyebilirsiniz. Bunu sıradan bir insan söylese, “Zaten yasak etkili olmuyor, girmek isteyen bir yolunu buluyor” dese, şaşırtıcı olmaz. Ancak her fırsatta Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu üstüne basa basa vurgulayan bir devlet yöneticisinin bunun söylemesi şaşırtıcı. Şaşırtıcı olduğu kadar da, devletin de artık yasaklarla bir yere varılamayacağını farketmiş olduğunu göstermesi açısından sevindirici.

Cumhurbaşkanı, Youtube’la ilgili açıklamasında, dünyanın şeffaf hale geldiğini hatırlatıyor, hiç kimsenin, (bu tür uygulamalarla) dünyadan tecrit edilemeyeceğini ve sorunu Türkiye’nin özgüveniyle aşacağını söylüyor.

Bu açıklama, Türkiye’nin yasakçı bir ülke olarak anılmaktan kurtulacağının müjdecisi gibi. Umarım öyle olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir