Shadow

Çocukların güvenli teknoloji kullanımı için ailelere öneriler

Bilgisayar ve internet, bizler için olduğu kadar çocuklar için de vazgeçilmez teknolojiler artık. Çocukların teknolojiden yararlanırken zarar görmemeleri için ailelere görev düşüyor. Bu yazıda çocukların güvenli teknoloji kullanımını sağlamak için ailelere önerilerde bulunuyorum.

Çocuk

MELİH BAYRAM DEDE

Çocukların teknolojiyi kullanırken herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için ailelere büyük görev düşüyor. Hiçbir aile çocuğunun rahatsız edici, yaşına uygun olmayan bir içerikle karşılaşmasını, bunun sonucunda da maddi ve manevi zarara neden olacak bir deneyim yaşamasını istemez.

Cihazlar çocukları susturan bir mucize gibi görülmemeli

Genellikle aileler çocukların ellerine akıllı telefon ya da tablet tutuşturulduğunda veya bilgisayar başına oturtulduğunda sakinleşmesinden çok memnundur. Öyle ya, sorun çıkaran, mızmızlanan bir çocuğu bir anda uslu bir çocuğa dönüştüren mucize gibi görülür dijital oyuncaklar.

Odasında tek başına bırakmaktan kaçının

Bu durum hoşumuza gitse de o an çocuğumuzun ekranında neler olup bittiğini bilmiyor olmak ciddi bir risktir. Bu nedenle eğer eline bir dijital oyuncak vereceksek çocuğumuzla iyi bir iletişim içinde olmalıyız. Bu aşamada yapılan en büyük hatalardan biri çocuğun ebeveynlerinden ayrı bir odada internete bağlı bir cihazla baş başa bırakılmasıdır. Riskleri minimize etmek için çocuğumuzla diyalog içinde olup, aynı ortamda bulunmaya özen göstermeliyiz.

İnternet kullanım koşul ve sürelerini belirleyin

Çocuklara teknolojik cihazların kullanımında sınırsızca özgür olduğu hissi vermemek gerekir. Belli saatlerde, belli günlerde ve sizin belirleyeceğiniz belli koşullarda bilgisayar, tablet ya da oyun konsolu kullanımı hakkı olduğu hakkında kendisiyle ikna edici ve sonu karşılıklı bir uzlaşmayla biten bir diyalog her zaman yararlı olacaktır.

Karşısına çıkan her bilginin doğru olmadığını anlatın

İnternete bağlı cihazlar söz konusu olduğunda, özellikle internetten bilgi ve ödev araştırma gibi işlevler de devreye girdiğinde çocuğumuza internette karşımıza çıkan her bilginin doğru olmadığını anlatmalı, karşılaştırmalı araştırma yapmasını ve sorgulayıcı olmasını öğütlemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir