Shadow

Çin’de Türkiye modeli

Dalay Lama

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube’a Çin’de de erişim yasağı geldi. Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama taraftarı bir kişiyi Çinli polisin şiddetli dövmesi görüntülerinin ardından Pekin yönetimi, bu videonun sahte olduğunu ileri sürerek YouTube’a erişime engel getirdi.

Dünden beri erişilemeyen YouTube’un sözcüsü, Çin hükümetinin siteyi bloke etmesi hakkında yorum yapmazken, siteye erişimin mümkün olması için çalıştıklarını ve en yakın zamanda açılmasını arzuladıklarını bildirdi.

Başkent Pekin’de YouTube’a dün akşamdan itibaren erişilemiyor. Pekin yönetimi, kendi politikalarına aykırı bulduğu videolar nedeniyle YouTube’a zaman zaman yasak getiriyor.

Resmi Şinhua ajansı ise, adını açıklamadığı Tibet Özerk Bölgesi yerel yönetimi yetkilisine dayandırdığı haberinde, söz konusu videonun Dalay Lama taraftarları tarafından yayınlandığı ve bu videonun farklı yerlerden alıntı yapılarak montajlandığını ileri sürdü.

Şinhua, görüntüde 14 Mart’ta Tibet’in merkezi Lhasa’da Tendar adlı kişinin, çıkan ayaklanmanın ardından polis tarafından öldüresiye dövüldüğünün gösterilmek istendiğini ve bu kişinin Tendar olmadığını, yaraların ise sahte olduğunu öne sürdü.

Haberde, resmi bir yetkilinin “Dalay Lama taraftarlarının yalanlar uydurarak uluslararası toplumu yanılttığını, bu videonun amacının 14 Mart 2008 ayaklanmasının gerçeğini sakladığı” görüşüne yer verildi.

Bu ay Tibetlilerin yaşadığı yerlerdeki güvenlik önlemleri, onlarca kişinin öldüğü 14 Mart 2008’deki Pekin yönetimi karşıtı ayaklanmanın yıl dönümü nedeniyle arttırılmıştı.

Yabancı gazeteciler bölgeye sokulmazken, çıkan bazı olaylarda gözaltılar yaşanmıştı.17 Mart 1959’da Dalay Lama Çin yönetimine karşı başarısız bir ayaklanma gerçekleştirmiş ve bunun ardından şu an sürgünde bulunduğu Hindistan’a kaçmak zorunda kalmıştı.

GOOGLE: SEBEBİNİ BİLMİYORUZ

Amerikan internet grubu Google, Çin’de görüntü paylaşım sitesi YouTube’e erişimin pazartesiden beri engellendiğini ve nedenini bilmediklerini açıkladı.

Google yetkilisi Scott Rubin, YouTube’un pazartesiden beri engellendiğini belirterek, “Çin’deki kullanıcılarımızın erişimini sağlamak için mümkün olduğunca hızlı çalışıyoruz” dedi.

Çin’in San Francisco’daki konsolosluğu yetkilileriyse, YouTube’e yönelik olası bir engelleme konusunda bilgi sahibi olmadıklarını bildirdiler.

Tibetli bir göstericinin geçen yıl Çin polisi tarafından ölesiye dövülmesini gösteren bir görüntünün gerçek olmadığının Pekin tarafından açıklanmasının ardından Çin’de paylaşım sitesi YouTube’e erişimin engellendiği dikkati çekiyor.

En iyi kablosuz klavye | Logitech MX Keys incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir