Ciliv: 3G Haziran’da kullanıma hazır

3G ihalesini kazanan Turkcell’in Üst Yöneticisi Süreyya Ciliv, “Kriz ortamında millete 858 milyon YTL kaynak yarattığımız için büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. İhalenin tamamlanmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ciliv, ihaleyi kazanmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İhaleye ve 3G teknolojisine verdikleri önemden dolayı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na teşekkür eden Ciliv, şunları kaydetti:

“Kriz olmasına rağmen KDV’sini de eklerseniz bu teklif 858 milyon YTL’dir. En geniş bandı aldık. Bu banttan müşterilerimize en iyi hizmeti sunacağız. Bu frekansı kullanma hakkını alırken 1 milyar YTL’ye yakın bir kaynak yaratmak önemli. Üçüncü nesil bizi gerçekten mobil çağına götürecek. Kablosuz ve mobil ortamda internete hızlı ve kaliteli şekilde ulaşmak mümkün olacak. Mobil televizyon hizmeti ve mobil telefondan görüntülü görüşmek de mümkün olabilecek.”

Süreyya Ciliv, dünyada global bir kriz yaşandığını anımsatarak, telekomünikasyon sektöründeki gelişmelerin ülkelerin krizden çıkmalarında etkili olduğunu vurguladı.

En kısa sürede Mobil Network’ü kurup vatandaşlara 3G hizmeti sunacakları belirten Ciliv, Turkcell’in dünyanın en başarılı 25. teknoloji firması olduğunu, kriz döneminde böyle bir ihaleyle Turkcell’i bir adım ileriye taşıdıklarını söyledi.

Ciliv, Turkcell’in Haziran veya Temmuz ayında 3G hizmeti sunmasını öngördüklerini bildirdi.

“İhalede verdiğiniz fiyat yüksek mi?” şeklindeki bir soruya da Ciliv, “Fiyat yüksek. YTL olarak 858 milyona ulaşıyor. Fakat A Lisansı en geniş bant olduğu için bu iyi bir fiyat” karşılığını verdi.

Süreyya Ciliv, Özel İletişim Vergisi’nin düşürüldüğünün hatırlatılması üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a teşekkür ederek, bu durumun sektörde olumlu etki yaratacağını söyledi.

Bir başka gazetecinin ücreti peşin ödeyip ödemeyeceklerini sorması üzerine Ciliv, “İhale şartnamesine göre bu parayı peşin ödeyeceğiz. Gelecek yıllarda 3G alt yapısı için milyarlarca YTL yatırım gerekecek. Bu noktada müşterilerimizin bizi seçmesinin ana nedeni Turkcell’in teknolojiye verdiği önemdir” diye konuştu.

Ciliv, 3G teknolojisi için ne kadarlık yatırım yapacaklarının sorulması üzerine, kesin bir rakam veremeyeceğini ancak en kısa sürede Türkiye’nin 4 bir yanına bu teknolojiyi ulaştıracaklarını ifade etti.

“Kriz ortamında milletimize 858 milyon YTL kaynak yarattığımız için büyük memnuniyet duyuyoruz” diyen Ciliv, ihalede lisans alan şirketlerin gelecek 20 yılda üretilecek yeni nesil lisansların da işletim hakkını kazanmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Bugün kullanacağımız teknolojileri sabitleştirmememiz çok önemli. Yeni teknolojilere ulaşmamız lazım ki dünyada bu konuda öncü olalım. Turkcell olarak da niyetimiz bu. Bu şartnamenin buna izin vermesi çok yerinde.”

Ciliv, ihale şartnamesinde 3G alt yapısının 10 yıl içinde Türkiye çapında kurulmasının öngörüldüğünün anımsatılması üzerine, “Tabii ki her yer birinci günde bitmeyecek. İlk olarak belirleyeceğimiz bazı büyük illerde hizmet sunulacak. Buna ilişkin planlama sürüyor. Stratejik değerlendirmeyi rekabet avantajı sağlayacak şekilde yapacağız” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir