Shadow

Çift hatlı telefon pazarı büyüyor

GSM operatörleri arasındaki tarife farklılığı, özel ve iş numaraları aynı anda aktif tutma ihtiyacı ve numara taşınmasının gecikmiş oluşu, çift hatlı telefon pazarını büyütüyor. Şu anda piyasada 10’a yakın çift hatlı telefon var.

Türkiye’de numara taşınabilirliğinin GSM sektörüne hakim operatör tarafından engellenmesi ve fiyat tarifelerindeki fiyat farklılıkları nedeniyle, birden fazla hattı, dolayısıyla birden fazla telefonu bulunan kullanıcı sayısında büyük artış var. Kullanıcıların hem özel hem de şirket hatlarının aynı anda aktif olmasını istemesi de bu artışı tetikliyor. Bu ihtiyaçtan hareketle de piyasaya birbiri ardına çift SIM kartlı cep telefonları çıktı. Piyasada halen 10’a yakın çift SIM’li cep telefonu var. Bunların önemli bir kısmı, küçük şirketler tarafından getirildiği için satış sonrası destekte ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

10.5 MİLYONLUK PAZAR

‘Dual SIM’ akımına son olarak Duality şirketinin ‘Dual Infinity’ markasıyla piyasaya sunduğu DS7700 model cep telefonu katıldı. DS7700, Cep telefonu pazarına iddialı bir şekilde giren Duality şirketinin bir ürünü. Tandoğan Holding’in yüzde 40 ortak olduğu Duality şirketinin Yönetim Kurulu Vekili Aşkın Çakım, 2007’de Türkiye’de 10.5 milyon cep telefon satıldığını belirterek, 2010’da bu rakamın ikiye katlanmasının beklendiğini söyledi. Çakım, “Infinity markasıyla pazardan yüzde 2’lik bir pay almayı hedefliyoruz. 2008 ciro hedefi miz 20 milyon dolar.” dedi.

TASARIM TÜRK ÜRETİM ÇİN

Infinity’nin bir Türk markası olarak üretimini Çin’de yaptırdığını belirten Çakım, “Tasarımı Türkiye’deki üç kişilik tasarım ekibi tarafından yapılan Infinity telefonlar, Siemens, BenQ, Vodafone’a üretim yapan bir firma tarafından üretiliyor. Telefonların yazılımları Türkiye’de geliştiriliyor. DS7700 çift SIM kartlı modelin tasarım ve üretimi için şu ana kadar 10 milyon dolar harcandı. Üretimin Tayvan ve Güney Kore’de de yapılması konusunda halen görüşmeler devam ediyor” şeklinde konuştu.

İki hattınız da aynı anda aktif

Şık tasarımı ile dikkat çeken Dual Infinity DS 7700, çift sim kart kullananlar tarafından aynı zamanda kullanım kolaylığı nedeniyle tercih ediliyor. Çift sim kartlı DS 7700’ü kullanıma açmak için tek yapılması gereken PIN numaralarının ard arda girilmesi. DS 7700, kullanılan hattı kapatmaya gerek kalmadan hatlar arasında kolayca geçiş yapma imkanı veriyor. Polifonik ses, çift hoparlör, dahili MP3 çalar, MPG4 oynatıcı, 2.0 megapiksel kamera, Bluetooth, ses ve video kaydı, istenen numarayı kara listeye alma imkanı veren DS 7700 kendi kategorisindeki en ince cep telefonu olma özelliğine sahip.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir