Cepten İngilizce öğreten proje Elazığ’dan çıktı

Turkcell Lisansüstü Burs Programı ilk meyvelerini vermeye başladı. Elazığ Fırat Üniversitesi’nde Uzaktan Eğitim üzerine çalışmalar yapan Nilay Yıldırım, cep telefonu üzerinden İngilizce öğreten projesiyle gelecek vaad ediyor.

Her yıl 100 lisansüstü eğitim gören gence karşılıksız olarak verilen ‘Turkcell Lisansüstü Burs Programı’ ilk meyvelerini vermeye başladı. Elazığ Fırat Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde Uzaktan Eğitim Alan Araştırması yapan Nilay Yıldırım, ilköğretim çağındaki öğrencilere cep telefonu üzerinden İngilizce öğretecek projeyle adından söz ettiriyor. Yıldırım’ın projesiyle ilköğretim öğrencileri oyun oynar gibi hem görsel hem de sesli olarak İngilizce kelime ezberleyebiliyor. Hannover’de gerçekleşen CeBIT Bilişim Fuarı kapsamında projesi hakkında Türk gazetecilere bilgiler veren Nilay Yıldırım, ‘Öğrencilerin cep telefonu ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir olması fikrinden yola çıkarak, oyunla bir şeyler öğretmeyi amaçladık. Bilgisayarda eğitsel oyunlar geliştiriliyor. Fakat cep telefonuyla benzer uygulama pek yoktu.’ diyor.

MEB, SIM KARTSIZ TELEFONA İZİN VERDİ

Projeyi yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin almak gerektiğini belirten Yıldırım, ‘İlköğretim öğrencilerinin okullarda cep telefonu kullanmaları yasak olduğu için, Milli Eğitim Bakanlığı SIM kartsız cep telefonlarında bu eğitici oyunun kullanılmasına izin verdi.’ şeklinde konuşuyor. Bu kısıtlama, uygulamanın mobil iletişim şebekesiyle bağlantı olmadığı anlarda da kullanılabilecek şekilde Flash teknolojisiyle geliştirilmiş. Öğrenciler, bu uygulamayı cep telefonlarına yükledikten sonra, herhangi bir internet bağlantısı gerektirmeden istedikleri zamankullanabiliyorlar.

PİLOT UYGULAMA ÜÇ OKULDA

Nilay Yıldırım’ın Yrd. Doç. Dr. Tuncay Sevindik’in danışmanlığında geliştirdiği mobil öğrenme uygulaması şu an Elazığ’daki, Özel Mustafa Sabuncu İlköğretim Okulu, Yunus Emre İlköğretim Okulu ve Şeker İlköğretim Okulu’nda pilot olarak kullanılıyor. Yıldırım, ‘Uygulamayı testleri tamamlandıktan sonra tüm okullara yaymayı hedefliyoruz. Bu eğitici oyun, İngilizce kelime öğretmeyi hedeflediği için, öncelikle öğrencilerin seviyesini tespit için bir test yapıyoruz. İngilizce kelimelerin anlamlarını bilme seviyesi ve dinledikleri kelimelerin ne kadarını anladıklarını ölçüyoruz.’ şeklinde konuşuyor. Yıldırım, ‘İçerik oluşturma sürecinde oyunda kullanılacak kelimelerin belirlenmesi için okulların İngilizce öğretmenlerinden destek aldım. Super Mario ve Parçaları Bulmaca oyununu, İngilizce kelimeleri hem yazılı hem de sesli olarak öğrenmede kullanıyoruz.’ diyor.

Koray Öztürkler: Amaç, yerli fikirleri endüstriye kazandırmak

Turkcell, Akademik eğitimini, doktora ve master aşamasına getirmiş olan kişilere destek veriyor. Her yıl çok sayıda stajyer alan şirket, bu stajyerleri kendi projelerine dahil ediyor. Bu kişilerden daha sonra Turkcell ekibine katılanlar oluyor. Turkcell, burs verilecek öğrencilerin bir fikrinin olmasına dikkat ediyor. Şirket, öğrencilere, fikrinin geliştirecek ortam sağlıyor ve fikrini hayata geçirmelerine destek oluyor. Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, ‘Turkcell olarak, gençlerimizin büyük bir potansiyeli olduğuna inanıyor ve bu değerli potansiyeli açığa çıkarabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu vizyonumuzdan hareketle, teknoloji konusunda gelecek vaat eden gençlerin gelişimini desteklemek, sektöre nitelikli insan gücü yetiştirerek genç ve yerli fikirleri endüstriye kazandırmak amacıyla 2007 yılından bugüne ‘Turkcell Lisansüstü Burs Programı’nı uyguluyoruz.’ dedi. Öztürkler, ‘Turkcell Lisansüstü Burs Programı’ kapsamında, özellikle iletişim ve telekomünikasyon sektörüne değer katan gençlerimize sağladığımız maddi destek ile gençlerimizin araştırma projelerinin desteklenmesi, sektöre kazandırılarak ekosisteme dahil edilmesi, birer girişimci olarak iş fikirlerini hayata geçirmeleri ve ülkemize değer katmaları amaçlanıyor.’ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir