Shadow

Cepte pil tasarrufu için bilmeniz gerekenler

pil tasarrufu

MELİH BAYRAM DEDE

Günlük hayatın vazgeçilmez araçlarından olan akıllı telefon, şarj sürelerinin yetersizliği nedeniyle bizi yarı yolda bırakabiliyor. Bu nedenle şarjı daha uzun süre giden telefonlar satın almak ve yanımızda sürekli adaptör ya da taşınabilir batarya (powerbank) taşımak zorunda kalabiliyoruz. Bunların yanında, telefonumuzun bataryayı daha verimli kullanması için bazı önlemler alabiliriz. Bu yazıda telefonda pil tasarrufu için neler yapabileceğimize göz atıyoruz.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Telefonumuzun en çok enerji tüketen unsurlarından biri ekrandır. Ekran parlaklığı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla pil tüketilir. Bu nedenle telefonunuzda ekran parlaklığını otomatik ayarda tutmak yerine manuel olarak birkaç kademe kısmak, pil ömrüne olumlu katkı sağlayacaktır.

Ekran Zaman Aşım Süresini Kısaltın

Telefonumuzu kullanmadığımız anlarda pil tasarrufu sağlamak için ekran otomatik olarak uyku moduna geçer. Ekran zaman aşım süresini daha kısa sürelere ayarlayarak, pil tüketimini azaltabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Gün içinde kullandığımız uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder ve sürekli enerji tüketir. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları kapatmanız, pil tasarrufuna destek olur. Belli periyotlarla hangi uygulamaların açık olduğunu kontrol etmek ve bunlardan çıkış yapmak faydalı olacaktır.

Güç Tasarrufu Modunu Kullanın

Telefonunuzun performansı ve özelliklerini sınırlandırarak pil ömrünü uzatan güç tasarrufu modu, birçok telefonda mevcuttur. Arka plan uygulamalarını, ekran parlaklığını, bildirimleri, Wi-Fi ve mobil veri kullanımını kısıtlayan güç tasarrufu modunu, telefonunuzun pil seviyesi düştüğünde aktif hale getirebilirsiniz.

Uygulama Optimizasyonlarını Etkinleştirin

Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda uygulamaların arka planda çalışmaya devam etmesini önleyerek pilden tasarruf sağlayan Uygulama Optimizasyonları özelliğini kullanabilirsiniz.

Geçiş Animasyonlarını Kapatın

Bazı cihazlarda geçiş animasyonları daha fazla efekt içerebilir. Bu da pil tüketimine olumsuz etki eder. Bu nedenle ekran geçiş animasyonlarını kapatmanızda fayda vardır. Ayrıca canlı duvar kağıtları da pil tüketimi konusunda müsriftir. Telefonunuzda canlı duvar kâğıdı özelliği açıksa, mutlaka kapatın.

Bildirimleri Sınırlayın

Gün içinde telefonumuza sürekli bildirim gelmesi, ekranın tekrar tekrar uyanması anlamına gelir. Sadece gerçekten ihtiyaç duyacağınız uygulamaların size bildirim göndermesine izin verin ve diğerlerini kapatın. Bildirim sayısının azaltarak, pil ömrüne destek olabilirsiniz.

Konum Servislerini Kapatın

Küresel Konumlama Sistemi (GPS) kullanan uygulamalar pil ömrüne olumsuz etki eder. GPS özelliği açıkken telefonunuzun pil tüketimi yüksek olacaktır. Bu nedenle sadece GPS’e gerçekten ihtiyacı olan uygulamalara bu özelliğe erişme izni verebilir ve servislerini sadece ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  İnternetten Arapça öğrenmeye ne dersin?

Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) ve Bluetooth fonksiyonlarını kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmanız gerekir. Çünkü Wi-Fi özelliği sürekli bağlanmak için çevredeki cihazları tarar ve bu esnada enerji tüketir. Aynı sorun Bluetooth için de geçerlidir. Bluetooth özelliği de çevredeki Bluetooth cihazları tararken pil tüketimine neden olur.

Aşırı Sıcak ve Soğuktan Kaçının

Aşırı sıcak veya soğuk hava, pil ömrüne olumsuz etki eder. Bu nedenle akıllı telefonunuzu aşırı sıcak veya soğukta kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Zaten birçok telefonda aşırı soğuk ve sıcak koruması mevcuttur. Bu sayede bu ortamlarda telefon kendiliğinden kapatılır. Bir başka deyişle, korumaya alınır.

Widget Sayısını Azaltın

Telefonumuzun ana ekranındaki Widget’lar minik yardımcı uygulamalardır. Çok gerekli olanları elbette kullanacağız. Ancak aşırı Widget kullanımının sürekli güncelleme yaptığı ve pil ömrünü olumsuz etkilediğini unutmayın.

Sistem ve Uygulamaları Güncel Tutun

Akıllı telefonumuzun işletim sistemi ve kullandığımız uygulamaları güncel tutmak, pil performansına destek olur. Güncellemeler genellikle yazılımsal olarak performansı artıran ve pil tasarrufu sağlayan optimizasyonlar ile kullanıcı lehine ek fonksiyonlar içerir.

Telefonunuzu Sık Şarj Etmeyin

Doğru şarj etme bilinci kazanmak, hem telefonunuzu hem bataryasını korur. Telefonunuzu tam şarj etmek ve pili sıfır seviyesine kadar kullanmak önerilen bir yöntem değildir. İdeal olan telefonunuzun pilini yüzde 20 ile yüzde 80 şarj aralığında tutmaktır. Buna dikkat ederek, pilin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Pil Dostu Uygulama Kullanın

Daha az enerji tüketen pil dostu uygulamalar kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında bazı uygulamaların, “Lite” versiyonları vardır. Pil dostu uygulamalar daha az arka plan işlemi yapar. Gereksiz veri alışverişi, dolayısıyla pil tüketimi yapmaz. Bunları tercih etmek de pil ömrü açısından size katkı sağlayacaktır.

Elinizin Altında Taşınabilir Batarya Bulundurun

Gün içinde telefonunuzu tekrar şarj edebileceğiniz ortam olmayacağını düşünüyorsanız, yanınıza mutlaka taşınabilir batarya (powerbank) alın. Taşınabilir bataryaların artık taşıması kolay, daha ince ve daha hafif modelleri mevcut. Telefonunuz kablosuz şarjı destekliyorsa, kablosuz powerbank kullanarak, daha konforlu bir şarj deneyimi yaşayabilirsiniz.

“Yeni Toyota C-HR Hybrid hakkında bilmeniz gerekenler” videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
X: https://www.x.com/melihbayramdede
Tthreads: https://www.threads.net/@melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir