Cepte abone sayısı düşüyor

Sabit telefon abone sayısından sonra mobil abone sayısında da düşüş sinyali belirdi. Telekomünikasyon sektörü, bu düşüşün önlenmesi için çareler arıyor.

Mobil iletişimin hız kazanmasından sonra telekom şirketlerinin sabit telefon gelirlerinin düşmesi normal karşılanırken, mobil iletişimde de abone düşüşü tedirginlik doğurdu.

Mobil abone sayısının düşmesinin neden olarak, daha önce birden fazla cep telefonu hattı kullanan abonelerin her yöne tarifelerinden sonra tek hat kullanmaya başlaması gösteriliyor.

Halen Türkiye’de 16,2 milyon sabit telefon, 61,7 milyon da mobil telefon abonesi bulunuyor. Telekom işletmecilerinin gelirinin 2010 yılında 22,7 milyar TL’de kaldığına dikkat çekiliyor.

Bu arada Skype ve Viber gibi uygulamalar da GSM şirketleri için tehdit haline geldi. Bu uygulamalar operatörlerin ses gelirlerini düşürdüğü için rahatsızlık nedeni.

Ancak bu servislerin engellenmesi mobil operatörlerin gündeminde değil. Çünkü daha fazla tepki çekeceği düşünülüyor. Çözüm Skype ve Viber’a alternatifler üretmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir