Shadow

4G için büyük bir adım

Mobil iletişimde Türkiye, GSM operatörlerinin kördövüşü nedeniyle 3G’ye geçmekte gecikmesine rağmen, dünya 4G’ye doğru adım atıyor. Kısaca ‘Long Term Evolution’ (Uzun Vadeli Dönüşüm) olarak ifade edilen LTE teknolojisi bugün 100 Mbps’lik kablosuz indirme hızlarını ve 50 Mbps’lik yükleme hızlarını destekleyebiliyor ve 4G olarak sektörde kendinden söz ettiriyor.

Bu konudaki son gelişme, LG Electronics cephesinden geldi. Şirket, dünyanın ilk LTE cep telefonu modem çipini geliştirerek 4G telefonu yaratma yolunda çok önemli bir adım attığını bugün duyurdu.

Bu yenilik, pazara sunulmaya hazır bir 4G telefonu yaratmaya doğru atılan önemli bir adımı temsil ediyor. LG’nin geliştirdiği yeni modem çipi, cep telefonu teknoloji standartlarının dördüncü neslini ortaya çıkaracak LTE uyumlu bir 4G telefonu geliştirmek için gerekli en önemli bileşen olarak kabul ediliyor.

LG, 60 Mbps’i bulan kablosuz indirme hızları ile 20 Mbps’lik yükleme hızlarını gerçekleştiren çipi Kore’deki Mobil İletişim Teknolojisi Araştırma Laboratuarı’nda tanıttı. Pazarda bulunan en hızlı telefonlar HSDPA teknolojisini kullanıyor ve 7.6 Mbps’lik azami hızda veri indirebiliyor.

Kullanıcılar cep telefonlarından giderek daha çok film izlemek, müzik dinlemek ve interneti taramak için faydalandıkça daha yüksek indirme hızları da önem kazanıyor. LTE teknolojisiyle kullanıcılar, 100 Mbps’lik hızlarda bir dakikadan daha kısa sürede 700 MB’lık film dosyasını indirebiliyor. LTE teknolojisi, tüketicilerin aynı anda dört adet HD filmini arabelleğe almaksızın kesintisiz şekilde aktarmasına da imkân veriyor.

Son üç yıldır LG, 3GPP LTE standardizasyonunu takip ediyor ve yaklaşık 250 Ar-Ge personeliyle ticari olarak uygun LTE teknolojisini geliştirmeye çalışıyor. Tüm bu araştırmalar ve gelişmeler sonucunda ortaya yeni nesil, ince ve üstün özellikli telefonlar için mükemmel boyuta sahip, 13’e 13 mm bir modem çipi çıktı. Bu telefon modemine ek olarak LG, halen bilgisayarlarda kullanılan kablosuz kartların yerini alabilecek ilk ön LTE-bazlı veri kartını da geliştiriyor.

Başlıca cep telefonu operatörlerinin çoğu LTE bazlı 4G teknolojisini takip ediyor. Mevcut WCDMA teknolojisi gelişim yolunu temel aldığından, WCDMA servisli taşıyıcıların yüzde 85’i, farklı bir teknolojiye dayanan yeni bir ağ kurmaya göre çok daha az bir maliyetle ağlarını LTE ile yenileyebilecekler.

Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics’e göre küresel LTE telefon pazarı 2012’de gerçekleştireceği 70 milyon satış adedini ikiye katlayarak, 2013 yılında 150 milyonluk satış adedine erişecek.

Cep telefonu taşıyıcıları şimdiden LTE deneme ağlarını tesis etti ve hâlen ilk dönem telefonları üzerinde çalışıyorlar. İlk LTE cep telefonlarının ise 2010’da pazara girmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir