Cep telefonuyla çok konuşanlar şeker zengini

Biliyorsunuz, daha önceki yazılarımda da bahsettim. Cep telefonlarının sağlığa etkileri (dikkat: zararları değil, etkileri diyorum) konusunda Türkiye’de iki farklı lobi var. Yine daha önce ifade ettiğim üzere, bir lobi cep telefonlarının sağlığa olumsuz etkisi olduğunu, diğer lobi ise olmadığını iddia ediyor.

Nedense ikisinin bir ortası yok. Biri de çıkıp, “Bir seviyede, sağlığa etkisi olabilir. Ancak şebeke kurulurken uluslararası kriterlere uygun hareket edilirse, sorun yaşanmaz.” demiyor. “Var” ya da “Yok” diye iki keskin kutba ayrılıyor taraflar.

Aslında bugün size bahsetmek istediğim konu, bu konuyla dolaylı olarak bağlantılı. Hani, dedik ya, iki keskin kutup var diye. İşte buna ışık tutan ve iki tarafın da kendinden çok emin olmaması gerektiğini bize tekrar hatırlatan bir araştırma var karşımızda.

BBC’den eriştiğim ve Amerikan Tıp Derneği (AMA) dergisinde yayımlanan bir araştırma cep telefonlarının beyni etkilediğini ortaya koymuş.

İngiliz uzmanların yaptığı bu araştırmada, cep telefonlarının sağlığa etkisi olduğu kanısına varılmış. Ama İngiliz soğukkanlılığı bu olsa gerek, bu etkinin olumlu mu olumsuz mu olduğuna ilişkin bir kanıya hala varılamamış.

47 kişiyle yapılan araştırmada uzmanlar, 50 dakika telefon kullanımından sonra beyinde şeker tüketiminin arttığını gözlemlemiş. Daha önceki araştırmalardan hatırlayacaksınız, cep telefonları konuşma süresince başın ısınmasına neden oluyordu.

İşte İngiliz uzmanlar telefon anteninden çıkan manyetik dalgaların etkisine odaklanmış ve uzun süreli konuşma sırasında beynin antene yakın bölümünde şeker oranının yüzde 7 oranında arttığını saptamış.

İngiliz soğukkanlılığı dedik ya, öyle bitirelim. Sonuç; cep telefonuyla konuşurken beyin etkileniyor. Şeker oranı yüzde 7 artıyor. Ama bu iyi bir şey mi, kötü bir şey mi? Bunu söylemek için elimizde bilimsel veri yok.

One Comment

  • Zararları henüz tespit edilmediğinden bir dönem kokain ve afyon üretimi de serbestti. Hatta bir yerde İstanbul’da fabrikaların olduğunu okumuştum. Sağlığa zararlı birçok şeyin kötü etkisi çok uzun süre kullanıldıktan sonra ispatlanmış. Sanırım cep telefonları da öyle olacak.

    Sadece cep telefonlarının değil kablosuz ağların ve baz istasyonların da aynı kaderi paylaşacağına inanıyorum. Ama günümüzün şartlarında uyuşturucu veya sigara gibi bunların kullanımlarının ciddi anlamda engelleneceğini düşünmüyorum

    Mobil servisleri ve yan sanayisini de göz önünde bulundurursak yüz milyarlarca dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Zararları ispatlanıp kabul gördüğünde şirketler akıllı davranarak belki daha pahalı ama zararsız teknolojiler geliştireceklerdir.

    Bir dönem fast food restoranları ülkenin her yerine hızlı yayılmışken organik gıdaların ve sağlıklı beslenmenin son dönemlerde yine aynı hızla önemsenmesi gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir