Shadow

Cep telefonunda kanser riski var mı yok mu?

Cep telefonu

Cep telefonlarının kansere neden olup olmadığı, yıllardır tartışılan bir konu. Bu konuda bilimadamları ikiye bölünmüş durumda. Çünkü cep telefonlarının kansere neden olduğuna dair somut bir bulgu yok.

Daha önce yapılan deneylerde, cep telefonu kullanımı sırasında beynin ısındığı ve şeker seviyesinin arttığı gibi sonuçlar alınmış, ancak bu durumun sağlığa nasıl etkisi olduğuna dair kesin bir yargıya varılamamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bugün ajanslara düşen değerlendirmesi, bu konuyu yeniden alevlendirmiş durumda. ‘Cep Telefonları Kansere Yol Açabilir’ olarak yansıyan değerlendirmede, ‘kanserojen olma riski var’ cümlesi dikkat çekiyor ve görüldüğü gibi yine bir kesin yargı yok.

Örgüte bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Dairesi, cep telefonlarının büyük olasılıkla ‘kanserojen’ olarak sıfınlandırılması gerektiğini bildirmiş ve cep telefonları tarım ilacı DDT, egzoz ve kahveyle aynı kategoriye koymuş. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, cep telefonu 2B sınıfı kanserojen. 2B’de kahve ve egzos gazı da bulunuyor.

Dairenin basın açıklamasında kablosuz cep telefonlarının bir tür habis beyin kanseri olan glioma riskini arttırdığına dikkat çekiliyor. Açıklamada ayrıca araştırmacıların cep telefonları ve kanser riski arasındaki bağı dikkatle izlemeleri öneriliyor.

Daire başkanı Christopher Wild cep telefonlarının sık kullanımı üzerinde ek araştırmalar yapılması, cep telefonlarıyla birlikte kulaklık kullanımı ve mesaj yazmanın da kısıtlanması gerektiğini söylüyor.

Fransa’nın Lyon kentinde toplanan 31 uzmandan oluşan bir heyet epidemiyolojik kanıtları, yani hastalığın görülme sıklığını ve bunları etkileyen süreçleri incelemiş.

Araştırma sonucu, cep telefonu kullanımının bazı beyin kanserlerine yakalanma riskinin gözardı edilemeyeceği vurgulandı. Ancak, doğrudan bir ilişki kurulamayacağı belirtildi ve ‘cep telefonunun insanlarda kansere yol açtığı açıkça kanıtlanmamıştır’ denildi.

Uzman heyetinin önünde cep telefonlarına beş farklı bilimsel risk düzeyi verme seçeneği vardı. Bu seçenekler, kanserojen, büyük olasılıkla kanserojen, kanserojen olma ihtimali var, sınıflandırılamaz ve kanserojen değil şeklindeydi.

Heyet, cep telefonlarıyla bir tür beyin kanseri arasındaki olası ilişki nedeniyle cep telefonu kullanımının ‘kanserojen olma riski var’ sonucuna vardı.

İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu’ndan Ed Yong, ‘Dünya Sağlık Örgütü’nn kararı cep telefonlarını kanserle ilişkilendiren bazı kanıtlar olduğu anlamına geliyor. Ancak bu kanıtlar önemli sonuçlar çıkarmak için zayıf’ dedi.

Yong ayrıca, ‘Cep telefonu kullananlarla kullanmayanların karşılaştığı beyin kanseri riski benzer. Ayrıca 1980’lerde başlayan yoğun telefon kullanımına karşın bu kanser türünde son yıllarda büyük bir artış görülmedi’ diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü geçmişte, cep telefonu kullanımıyla kanser arasında bir ilişki olmadığını açıklamıştı. Birleşmiş Milletler tüm dünyada cep telefonu abonelerinin sayısının 5 milyara ulaştığını bildiriyor.

Çekmiyorsa çaresi var | Ruijie Reyee RG-EW300R Wi-Fi Menzil Genişletici incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir