Shadow

Cep pazarında roller değişti

Araştırma şirketi Gartner, cep telefonu pazarında bu yılın üçüncü çeyrek satış rakamlarını açıkladı. Gartner’ın raporuna göre, cep telefonu satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, yüzde 3,1 oranında düşüşle yaklaşık 428 milyon adet olarak gerçekleşti. Akıllı telefonların toplam cep telefonu satışı içindeki payı ise, yüzde 39,6’dan yüzde 46,9’a çıktı. Cep telefonu pazarında yıllık bazda gerileme gözlenirken, Gartner analistleri endüstri için üçüncü çeyrekte olumlu işaretler görüldüğünü belirtiyor. Samsung’un cep telefonu satışları, 2012 yılı üçüncü çeyreğinde 97.9 milyon adet olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde bu rakam yaklaşık 82.6 milyondu.

NOKIA’NIN UMUDU WINDOWS’TA

İkinci sırada 82.3 milyon telefon satan ve şu sıralar düşüş yaşayan Nokia var. Satışları 2012’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 21,9 gerileyen Nokia, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 105.3 milyon telefon satmıştı. Şirketin pazar payı yüzde 23.9’dan yüzde 19.2’ye düşmüş durumda. Pazarda üçüncü sırada ise Apple var. Şirket üçüncü çeyrekte, 23 milyon 550 bin adet telefon sattı ve pazarda yüzde 5.5 paya sahip. Son çeyrekte 7.2 milyon akıllı telefon satan Nokia’nın düşüşünü Windows Phone 8’li Lumia cihazların durduracağı tahminleri var.

YIL SONUNDA SATIŞLAR ARTACAK

Akıllı telefon satışları 2012’nin üçüncü çeyreğinde 169 milyon 200 bin adete yükselirken, dünya çapında cep telefonu satışı artmaya devam ediyor. Akıllı telefon pazarında Apple ve Samsung’un üstünlüğü var. HTC, Nokia ve Blackberry’nin üreticisi RIM de pazarda varlık gösteriyor. Analistler bu yılın dördüncü çeyreğinde mevsimsellikten kaynaklanan satış artışı bekliyor. Bu arada yılsonu satışlarının olumlu etki beklentisi mevcut.

ANDROID PAZAR LİDERİ

Akıllı telefon pazarında, işletim sistemleri alanında Google öncülüğünde geliştirilen Android birinci sırada bulunuyor. Android’in kullanım oranı yüzde 72.4. Onu yüzde 13.9 ile Apple’ın iOS işletim sistemi izliyor. Blackberry’nin üreticisi Research In Motion ise yüzde 5.3 ile üçüncü sırada. Samsung’un işletim sistemi Bada yüzde 3, Nokia’nın Symbian’ı yüzde 2.6, Microsoft’un Windows’u ise yüzde 2.4 pazar payına sahip. Gartner verilerine göre, 0.4 oranında ise adı belirtilmeyen diğer işletim sistemleri akıllı telefonlarda kullanılıyor. Gartner analistleri, iPhone 5’in daha geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte iOS’un pazar payı için 2012 yılının dördüncü çeyreğinde güçlü büyüme beklediklerini belirtiyor. Windows Phone 8 ile de, Windows işletim sistemli cihazların pazardaki payında artış beklentisi mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir