CEO’lar Yargıtay’a baz istasyonunu anlatacak

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin, cep telefonu baz istasyonlarının, ‘kent dışında yerleşim yerlerinden uzak, uygun bir yere taşınmasına’ ilişkin kararı, cep telefonu operatörlerini harekete geçirdi.

TelekoMedya’nın haberine göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İstanbul’da cep telefonu işletmelerinin CEO’ları ve Türk Telekom üst yönetimiyle bir toplantı yaptı. Sektörün sorunlarının tartışıldığı toplantıya, Yargıtay’ın baz istasyonu kararı damgasını vurdu.

CEO’lar, söz konusu kararın sektöre etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Üçüncü nesil ihalesinin tamamlanmasının ardından az da olsa yeni baz istasyonları kurma zorunluluğuna işaret edilen toplantıda, Yargıtay’ın ziyaret edilmesi ve konunun teknik yönüyle anlatılması benimsendi.

BTK’dan üst düzey bir yetkili, cep telefonu işletmecilerinin CEO’larının yanı sıra BTK Başkanı Tayfun Acarer’in de Yargıtay’da yapılacak görüşmeye katılacağını belirterek, tarih konusundaki soruyu ‘Görüşmenin en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz’ diyerek yanıtladı.

Cep telefonu operatörlerinin yöneticileri Yargıtay’a baz istasyonlarıyla ilgili bilgi verecek. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin, cep telefonu baz istasyonlarının, ‘kent dışında yerleşim yerlerinden uzak, uygun bir yere taşınmasına’ kararı, sektörde tartışılmaya devam ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yöneticileri, geçen hafta İstanbul’da cep telefonu işletmeleri ve Türk Telekom yöneticileriyle biraraya geldi. Sektörün sorunlarının tartışıldığı toplantıda, baz istasyonlarıyla ilgili Yargıtay’ın kararıyla ilgili eylem planı yapıldı.

Cep telefonu işletmelerinin CEO’ları, söz konusu kararın sektöre etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Görüntülü cep olarak bilinen üçüncü nesil (3N) ihalesinin tamamlanmasının ardından yeni baz istasyonları kurma zorunluluğuna dikkat çekilen toplantıda, Yargıtay’ın ziyaret edilmesi ve konunun dünya ve Türkiye örnekleriyle çok yönlü olarak anlatılması benimsendi.

BTK’dan üst düzey bir yetkili, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın CEO’larının yanı sıra BTK Başkanı Tayfun Acarer’in de Yargıtay’da yapılacak görüşmeye katılacağını söyledi. Yetkili, görüşmenin ne zaman olacağı sorusunu ‘En kısa sürede yapılmasını bekliyoruz’ cevapladı. Türkiye’de üç operatörün 30 bini aşkın baz istasyonu bulunuyor. BTK’nın gerçekleştirdiği üçüncü nesil ihalesinde, Danıştay’ın imtiyaz sözleşmesine ilişkin görüşünü bu hafta bildirmesi bekleniyor. BTK, Danıştay görüşünü de dikkate alarak 3 operatörle üçüncü nesil için imtiyaz sözleşmesi imzalayacak. Operatörler, bu teknoloji için yatırıma başlayacak.

Sektör uzmanları, baz istasyonu sayısında en az yüzde 30 düzeyinde artış yapılması gerektiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir