Çember.Net’in yerine talip: Pronected!

Türkiye’deki iş ağı sitelerinden en öne çıkanı olan Çember.Net, topladığı üyeleri Almanyalı Xing’e yüklü bir paraya satarak, kendi çapında bir başarı öyküsü elde etmişti. Alıcı şirketler, kaç üyeniz olduğuna bakarak fiyatı biçiyorlar. O nedenle, bir web sitesi el değiştirdiğinde aslında o site değil, bir anlamda kullanıcılar satılmış oluyor. Çember.Net örneğinde, site sahibi tarafından ‘satılan’ kullanıcılar, kısa süre sonra kendilerini Xing’in üyesi olarak buldular. Yani toptan bir satış yaşadık!
Çember.Net’in el değiştirmesinden önce yola çıkan, ancak bir türlü kullanıcıların göreceği olgunluğa erişemeyen Pronected adlı benzer bir site de geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. İnternet kullanıcılarının, iş ilişkileri ağlarını kurmaları amacıyla hizmet veren Pronected, kurucularından Hakan Kadir Erdemir’in ifadesiyle, ‘Beyaz yakalıların deneyimlerini, başarı hikâyelerini, kariyer hedeflerini, iş ilişkilerini ve yeni fikirlerini paylaşacakları bir ortam olmayı hedefliyor. Sitenin, 2008-2009 aralığında üye hedefi ise 300 bin.
Her ne kadar, başlıkta ‘Çember.Net’in yerine talip’ dediysek de, Pronected, Türkiye sınırlarında kalmak yerine küresel bir site olmayı amaçlıyor. Bu nedenle, yabancı dil desteği de hızla hazırlanıyor. Pronected’ın globalleşen bir proje mi olacağı, yoksa lokal bir site olarak mı kalacağını zaman gösterecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir