CeBIT Bilişim 7-11 Ekim’de

CeBIT Bilişim Eurasia, 7-11 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’da kapılarını bilişim tutkunlarına açacak. CeBIT Bilişim Eurasia organizatörü HİFAŞ Genel Müdürü Alexander Kühnel, fuarda bu yıl geçen yılın rakamlarına ulaşılmasının kendini mutlu edeceğini söyledi.

CeBIT Bilişim Eurasia, 7-11 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’da kapılarını bilişim tutkunlarına açacak. Fuarla ilgili bilgilendirme toplantısında konuşan Kühnel, CeBIT’in bu yıl Broadcast Cable&Satalite Fuarı ile birleştirilerek TÜYAP’ta düzenleneceğini söyledi.

CeBIT için Türkiye’nin çok önemli bir yer olduğunu, bilişim fuarlarının organizasyonunun çok zor olduğunu dile getiren Kühnel, ‘Ancak, böyle bir fuarın düzenleneceği bir yer varsa, o da Türkiye’dir’ dedi.

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında bu yıl Türkiye’nin yüzde 9,2 oranında büyüyeceğinin beklendiğine dikkati çeken Kühnel, bu oranın dünyada yüzde 3,6, ABD’de yüzde 2 ve AB’de yüzde 2,6 olacağının öngörüldüğünü ifade etti.
Türkiye bilişim sektörünün pazar büyüklüğünün 21 milyar avro olduğunu ifade eden Kühnel, şunları kaydetti:

‘Türkiye’de bu yıl, bilgi teknolojileri alanındaki büyüme oranının yüzde 12,4, iletişim teknolojileri alanındaki büyüme oranının ise yüzde 8 olmasını bekleniyor. Bilgi teknolojileri pazar büyüklüğü 5,7 milyar avro iken, iletişim teknolojileri pazar büyüklüğü 15,1 milyar avro…

Türkiye bilişim sektörü 2006 yılından bu yana sürekli büyüme gösteriyor. Türkiye’de 2008 yılında toplam bilgisayar satışı 3,7 milyon adet, GSM abonesi 65 milyon, internet kullanıcısı 27 milyon ve ADSL kullanıcı sayısı ise 6 milyon oldu.’

Kühnel ‘Kriz, fuarı etkiler mi?’ sorusunu şöyle yanıtladı:

‘Kriz, herkesi etkiledi. Ekonomide kötü bir durum olduğunda herkes bundan etkileniyor ve şirketler hemen reklamlarını ve fuarlara katılımlarını azaltıyorlar. Ancak, biz yine ayakta kalmaya çalışacağız. Bu yıl geçen yılın rakamlarına ulaşırsak çok mutlu olacağım. Katılımcılarla her zaman iletişim içindeyiz. Şirketler bu yıl katılsalar da alanlarının metre karesini düşürüyorlar.

Ancak, şirketlerin mutlaka bu fuarlara katılması, müşterilerine, ayakta durduklarını göstermesi lazım. Yoksa tamamen tepetaklak gidersiniz. Katıldığınız fuar sayılarını azaltabilirsiniz belki ama mutlaka bu fuarlara katılınmalı…’

Kühnel, diğer bir soru üzerine de Afrika bölgesine şu anda odaklanmadıklarını ancak talep gelmesi durumunda o bölgeyi de değerlendireceklerini söyledi.

HİFAŞ Fuar Direktörü Orkunt Yozgat da CeBIT Bilişim Eurasia’nın 10. yılında olduğunu, 10 yılda toplam 1 milyon 454 bin 845 kişiyi ağırladıklarını ve 20 milyar avroluk iş hacminin yaratıldığını anlattı.

Bu yıl, fuarın satış alanının genişletildiğini dile getiren Yozgat, fuarda kariyer olanaklarının değerlendirilebilineceği ‘İş ve Kariyer’ alanı, firmaların, sosyal sorumluluk projelerini sunabilecekleri ‘Sosyal Sorumluluk’ alanı kurduklarını belirtti.

Fuara geçen yıl 21 ülkeden 971 firmanın, 70 ülke ve 45 farklı sektörden de 160 bin ziyaretçinin katıldığını belirten Yozgat, katılım ücretleriyle ilgili bir soru üzerine kriz var diye indirim yapmadıklarını ve fiyatı yüzde 15 artırdıklarını kaydetti.

Yozgat, ziyaretçilerin fuara katılım ücretlerinde değişiklik yapmadıklarını, bu yıl da giriş bedelinin 20 lira olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir