Cebinizdeki telefon neden çöpe gitsin ki?

Her ne kadar gecikmiş olsa da, Türkiye’nin bir 3G tecrübesi yaşaması gerekiyor. Bu tecrübeyi yaşarken, kullanıcıların yanıltılmaması ve mağdur edilmemesine büyük özen göstermek şart.

Bölge ülkeleri arasında teknolojik gelişmişlik oranıyla övünen Türkiye, Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri’nde (3G) büyük bir gecikme yaşıyor. Dünyanın 4G’yi konuşmaya başladığı bir dönemde çıkılan ilk ihale, geçtiğimiz yıl Turkcell’in tek talip olmasıyla iptal edilmişti.

Şimdi uzun bir aradan sonra, teknolojik gelişmelerin hızla yanımızdan gelip geçtiği günümüzde 3G ihalesi yeniden yapıldı ve operatörler ceplerindeki para oranında frekans alarak mutlu bir tablo çizdi.

TÜKETİCİ YANILTILIYOR

Şimdi her ne kadar gecikmiş olsa da, Türkiye’nin bir 3G tecrübesi yaşaması gerekiyor. Bu tecrübeyi yaşarken, kullanıcıların yanıltılmaması ve mağdur edilmemesine büyük özen göstermek şart. Daha ihale sonuçlanır sonuçlanmaz, ‘8 milyon cep telefonu çöpe gidecek’ şeklinde haberler basında yer almaya başladı. Bu tür haberler, tüketiciyi panikletip, hata yapmasına, bir süre daha kullanacağı telefonu aceleyle elden çıkarıp yanlış tercihler yapmasına neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

HAZİRAN’A KADAR VAKİT VAR

Merak etmeyin; kimsenin telefonu çöpe gitmeyecek. Cebinizdeki telefonu, şu an olduğu gibi ileriki dönemlerde de dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Cebinden görüntülü telefon görüşmesi yapmak isteyen, 3G servislerinden yararlanmak isteyen telefonunu değiştirebilir; telefonunu çöpe atmak yerine ikinci el piyasada satabilir; neden çöpe atsın ki? Diğer yandan 3G’nin Türkiye’de kullanıma sunulması Haziran 2009’u bulacak. Tabi operatörler rekabet aşkıyla bir sürpriz yapmazsa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir