Shadow

BYD ATTO 3 hakkında bilmeniz gerekenler

BYD Atto 3

MELİH BAYRAM DEDE

Eylül ayında dünyanın en çok satan elektrikli otomobil markası BYD’nin (Build Your Dreams) Türkiye pazarına girdiğini duyurduğu lansmana katılmış ve BYD modelleri hakkında videolar paylaşmıştım.

Bugün ise BYD’nin Türkiye’de satışa çıkan ilk modeli ATTO 3’ü test etmek için Çeşme’deyim. Gelin hep birlikte ATTO 3’ün neler sunduğuna birlikte bakalım.

Global pazarlarda büyük başarı

Tam elektrikli C SUV ATTO 3, BYD’nin global pazarlar için ürettiği bir araç ve satışa sunulduğu ülkelerde büyük satış rakamlarına ulaşmış.

Ünlü Alman otomobil tasarımcısı Wolfgang Egger’in imzasını taşıyan BYD ATTO 3, sportif bir görünüme sahip bir otomobil.

Tasarımda ejderha yüzü imgesi

Ön ve arkada karakteristik bir tasarıma sahip olan BYD ATTO 3, marka tarafından “Ejderha Yüzü” olarak adlandırılan bir tasarım çizgisine sahip.

Şirket, aracın ön yüzünde bir ejderhanın yüzüne atıfta bulunuyor. Arka tasarımda ise otomobilin genişliği boyunca uzanan stop lambaları, daha fazla şıklık ve görünürlük katıyor.

Neden ejderha? Çünkü ejderhanın Çin mitolojisinde büyük bir yeri ve önemi var. Bu arada Türk mitolojisinde de ejderhanın yer aldığını söylemeden geçmeyelim.

Yaşam alanı ve bagaj hacmi

ATTO 3, 4445 mm uzunluğa, 2050 mm genişliğe, 1615 mm yüksekliğe ve 2720 mm aks aralığına sahip. ATTO 3, bu sayede 5 kişi için de önde ve arkada geniş bir yaşam alanı sunuyor.

ATTO 3’ün bagaj hacmi 440 litre. Koltuklar katlandığında bagaj hacmi, 1338 litreye çıkıyor ki, bu da geniş bir alan anlamına geliyor.

Kapılar NFC kartla açılıyor

Günümüzde geleneksel anahtarlar neredeyse tarih oluyor. Bu noktada ATTO 3’ün bir yeniliği daha var. ATTO 3’ün kapı kilidi, anahtar yerine “NFC Card” ile açılıyor.

ATTO 3’ün kapılarını açmak için, aracın sol dikiz aynasına NFC kartı yaklaştırmanız yeterli oluyor. Otomobille birlikte NFC kart dışında uzaktan kumandalı anahtar da veriliyor.

BYD ATTO 3 iç tasarım

Dış tasarımı kendisine özgü çizgiler taşıyan BYD ATTO 3’ün içinde de farklı ve yenilikçi tasarım detayları görüyoruz. Geniş iç hacmi ile dikkat çeken ATTO 3’ün kabini spor ve müzik temalarından ilham alınarak tasarlanmış.

Kabini çevreleyen, ön ve arka kapıya uzanan beyaz hatlar, otomobilin iç tasarımına daha kaslı bir görünüm katıyor. Havalandırma ızgaraları, ağırlık plakalarına benzetilirken farklı kapı açma kolları da spor aletlerine gönderme yapıyor.

Orta konsolda ise koşu bandından esinlenilen bir tasarım öne çıkıyor ve vites kolu ise kettlebell şekline sahip.

Ön ve arka kapı içlerinde yer alan kırmızı detaylar, gitar telleriyle özdeşleşiyor. Bu teller gitar gibi gerçekçi tınılara sahip. Trafik sıkıştığında dokunarak gitar çalmak bile mümkün olabilir.

ATTO 3’te vegan deri ön koltuklar büyük konfor sunuyor. Malzeme kalitesi de umulanın üzerinde.

15,6 inç dönebilir ekran ve 5 inç gösterge

ATTO 3, dönebilir 15,6 inç multimedya ekranıyla dikkat çekiyor. Bu ekranı hemen alttaki düğmeye dokunarak ya da direksiyondaki düğmeye basarak yatay ya da dikey çevirebiliyorsunuz.

Dokunmatik multimedya ekranı, Android Auto ve Apple CarPlay destekli. Bu sayede telefonunuzu otomobille eşleştirmek ve seyir süresince büyük ekrandan yararlanmak mümkün oluyor.

ATTO 3’ün dijital gösterge paneli ise 5 inç boyutunda. Bu ekran alışılmış göstergelerden küçük boyutta ancak gerekli tüm fonksiyonları görebildiğim için beni rahatsız etmedi.

Üç farklı sürüş modu

BYD ATTO 3’te Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. Her yol koşulunda bu modları deneyebilir ve farklı sürüş deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Motor gücü ve menzil

150 kW gücü ve 310 Nm tork değeriyle birlikte 0-100 km/s hızlanmasını sadece 7,3 saniyede tamamlıyor.

Bu sonuçla, segmentindeki en hızlı tek motorlu elektrikli SUV olarak öne çıkan ATTO 3’ün maksimum hızı ise 160 km. BYD ATTO 3, WLTP ölçümlerine göre karma kullanımda 420 km, şehir içinde ise 565 km menzil sunuyor.

Yüzde 30’dan yüzde 80’e 29 dakikada şarj

BYD ATTO 3, yüksek verimliliğiyle birlikte 15.6 kWh/100 km enerji tüketimiyle de dikkat çekiyor. Markanın yeni e-platform 3.0 teknolojisi kullanılan araçta 60.48 kWh BYD Blade Batarya teknolojisi var. BYD ATTO 3, 150 kW DC şarj ile yüzde 30’dan yüzde 80’e yalnızca 29 dakikada şarj edilebiliyor.

Blade batarya teknolojisi nedir?

BYD’nin diğer markalara oranla en büyük avantajı, batarya teknolojileri geliştirerek yola çıkmış ve bu alanda 30 yıllık tecrübe kazanmış olması.

Şirketin kendisine özgü Blade adlı batarya teknolojisi, 5 bin kez şarj-deşarj sonrasında dahi verimliliği ve performansından bir şey kaybetmiyor.

Kobalt ve nikel içermiyor

Farklı bir yapıya sahip olan, kobalt ve nikel içermeyen Blade batarya teknolojisi, bu sayede ATTO 3 yüzde 100 oranında şarj edilse bile geleneksel lityum iyon bataryaların aksine olumsuz bir etki yaşanmıyor.

Normalde lityum iyon bataryalarda verimlilik kaybı yaşanmaması için yüzde 20 ile yüzde 80 şarj aralığında kalınması gerekiyor.

Isı pompası ile enerji tasarrufu

Elektrikli otomobillerle ilgili en çok gelen soru, ısı pompası bulunup bulunmadığı oluyor. ATTO 3’te “evet” ısı pompası var. Isı pompası, tüm mevsimlerde bataryadan yüksek menzil elde edilmesine yardımcı olduğu için önemli.

e-Platform 3.0 teknolojisi

BYD, ATTO 3 modelinde güvenlik, verimlilik ve yüksek performans için geliştirilen yeni nesil e-Platform 3.0’ı kullanıyor. ATTO 3, BYD’nin bu teknolojiyi kullanan ilk SUV modeli oldu.

e-Platform 3.0, araçlardaki tüm elektrikli kontrol üniteleri ve yönetim sistemlerini birbirine bağlıyor ve kabinde daha geniş bir alan elde edilmesini sağlıyor.

Dünyanın ilk seri üretim yüksek entegrasyonlu 8’i 1 arada elektrikli güç aktarma ünitesi olarak tanımlanan teknoloji, verimliliği artırıyor.
Powerbank gibi otomobil

BYD ATTO 3’te araç enerji paylaşım teknolojisi VtoL bulunuyor. Bu sayede standart şarj kablosuyla kullanıcılar elektrikli aletlere enerji verilebiliyor.

Maksimum 3.3 kW enerji sağlayan bu teknolojiyle, dış mekânlarda elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün oluyor. Örneğin kampta ya da plajda telefonunuzu şarj edebilir, kahve makinenizi hatta elektrikli scooter’ınızı şarj edebilirsiniz.

Eşarj ile iş birliği

BYD Türkiye, ATTO 3 elektrikli otomobil satın alacak ilk 1500 kişiye bir de jest yapmaya karar vermiş. BYD araç sahipleri 31 Ocak 2024’e kadar Eşarj istasyonlarında yüzde 20 indirimden faydalanacak. Ayrıca tüm BYD bayilerinde Eşarj’ın AC ve DC şarj istasyonları kurulacağını öğrendim.

Euro NCAP 5 yıldız verdi

Güvenlik tarafına baktığımızda, BYD ATTO 3’ün Euro NCAP’ten 5 yıldız aldığını görüyoruz. Bu da onun güvenli bir otomobil olduğunu kanıtlıyor. ATTO 3 ayrıca araçların sürdürülebilirlik performanslarını çeşitli testlerle ölçen bağımsız girişim olan Green NCAP’den de 5 yıldız almış.

Gelişmiş güvenlik özellikleri

Birçok güvenlik özelliği ATTO 3’te standart olarak geliyor.

Orta ön hava yastığı dahil olmak üzere 7 adet hava yastığına sahip BYD ATTO 3, Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Otomatik Acil Durum Frenleme Sistemi, Arka Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı, Trafik İşareti Tanıma Özelliği, Akıllı Hız Sınırı Kontrolü gibi birçok sistemi bir arada sunuyor.

Araçta yer alan Panoramik Görüş Kamerası, 360 derece olarak otomobilin etrafını gösteriyor ve dar alanlarda güvenli ve kolay manevra yapılmasını sağlıyor. Aracın altının da park anında kamera ile görülmesi, park etmeyi ve sürüşü kolaylaştırıyor.

Birçok özellik standart geliyor

BYD ATTO 3’le birlikte gelen standart donanımların zenginliği dikkat çekiyor.

Elektrikli açılabilir panoramik sunroof, elektrikli bagaj kapağı, 18 inç alaşım jantlar, sürdürülebilir vegan deri direksiyon ve koltuklar, elektrikli ayarlanabilir sürücü ve ön yolcu koltuğu, ısıtmalı ön koltuklar, müzik ritmine duyarlı çok renkli ambiyans aydınlatması, 8 hoparlörlü ses sistemi, sesli komut sistemi ve akıllı telefon kablosuz şarj özelliklerini BYD ATTO 3’te standart olarak sunuyor.

Fiyat ve garanti kapsamı

Sonuç olarak, BYD ATTO 3, yüksek teknolojik donanımı ve farklı tasarım detaylarıyla beğendiğim bir araç oldu. Malzeme kalitesinin beklediğimden daha iyi olduğunu özellikle vurgulamak isterim.

8 yıl/200.000 km batarya garantisiyle gelmesi ve yüzde 10 ÖTV dilimine girmesi, ATTO 3’ün diğer avantajlarından.

BYD ATTO 3, en üst donanıma sahip versiyonu olan Design paketiyle 1.590.000 TL’lik fiyatla satışa sunuldu.

BYD ATTO 3’ü ben çok beğendim. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

“BYD ATTO 3 hakkında bilmeniz gerekenler” videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir