Bütçenize uygun tablet bilgisayarı nasıl bulursunuz?

Mobil cihazlardan internete bağlanma oranı hızla artarken, bu hızlı artışta iki önemli etken var. Birincisi akıllı telefonlar, ikincisi de tablet bilgisayarlar.

Her iki kategoride de, temel olarak kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan farklı platformlarda, yani işletim sistemlerinde çalışan, farklı özellikte ürünler var.

Ortalama bir kullanıcı açısından baktığımızda, fiyatı en yüksek ve en popüler ürünü satın almak bir zorunluluk değil. Yani akılı telefona ihtiyacım varsa iPhone 4, tablet bilgisayara ihtiyacım varsa iPad 2 almak zorunda değilim. Burada yapılması gereken, minimum ihtiyaçlarımı karşılayacak ürüne, yine minimum harcamayla sahip olmaktır.

Tablet bilgisayar sahibi olmak ve tablet deneyimi yaşamak isteyenler çok sayıda seçenek var. Akla hemen iPad gelse de, tek seçeneğimiz bu değil. Uygulama zenginliği ve kalitesi olarak iPad kullanmaya daha sıcak baksam da, Android platformunu kullanan tablet bilgisayarlar da iyi bir seçenek.

Türk Telekom tarafından Türkiye’ye getirilen Motorola Xoom, iPad kullanıp da USB girişi başta olmak üzere bazı özelliklerinin eksik olmayışından rahatsızlık duyanlar için iyi bir seçenek. Bu arada Apple’ın Flash uygulamalarını desteklememesini de unutmamalı.

Peki iPad 2, Motorola Xoom gibi seçenekleri almaya bütçemiz yetmiyorsa ne yapacağız. İnanın, çaresiz değilsiniz. Türkiye’de tablet bilgisayar ithal eden çok sayıda şirket var. Ancak hemen hemen hepsi kalitesiz, iyi bir deneyim sunmayan ürünleri getirerek memnuniyetsizlik yarattılar.

Peki baştan bu yana, tüm bunları neden yazdım? Mobee marka tablet bilgisayarın yeni sürümünün çıktığı bilgisi posta kutuma düştü de ondan. Mobee adlı bu tableti inceleme şansım olmadı. Görmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Ben şirketin gönderdiği teknik detayları paylaşmakla yetineyim.

Mobee Nett Tablet T 1200 adlı yeni model, ‘Android 2.3 Ginger Bread’ işletim sistemi kullanıyor. 7 inç kapasitif dokunmatik ekrana sahip. Yeni Mobee Nett 7″ T1200, KDV dahil 399 TL’ye, Android 2.2 sürümünü kullanan model ise KDV dahil 269 TL’ye Darty’de satılıyor.

Seçenekler sadece bunlar değil elbette. Bütçenize uygun bir tablet bulmak için hala şansınız var. Tek yapmanız gereken, iyi araştırmak, alacağınız ürünü iyi incelemek.

One Comment

  • Deniz Ege TUNÇAYNo Gravatar

    Exper EasyPad’i de unutmamak lazım. Fiyat/performans açısından hem başarılı, hem de nispeten iPad’e iyi bir alternatif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir