Buluta göç var

Teknoloji dünyasında buluta göç sürüyor. Verileri, bilgisayarlar yerine internete bağlı sunucularda tutma trendi yükselişte. 4 yıl içinde bulut veri trafiği dünyada 4, Türkiye bölgesinde ise 8,6 kat artacak. Bu eğilimde mobil cihazların bulut servislerini yoğun kullanımı büyük rol oynuyor.

bulutt

Verilerin kişisel veya kurumsal bilgisayarlar yerine internete bağlı sunucularda tutulmasına ‘bulut bilişim’ (Cloud computing) deniliyor. Microsoft OneDrive, Google Drive, Dropbox gibi adını çokça duyduğumuz servisler, bulut bilişimin en popüler ürünleri. Bulut servisleri, verilere her yerden, internete bağlı her cihazdan erişebilmemizi sağlıyor. Bu yıl 5’ncisi hazırlanan Cisco Küresel Bulut Endeksi-2014-2019, raporu buluta yönelişin hızlı bir şekilde devam edeceğini müjdeliyor.

Rapora göre, 2019 yılı sonuna kadar küresel bulut veri trafiğinin 4 kat artmasını öngörüyor. 4 yıl içinde veri trafiğinin yüzde 51’i akıllı telefonlar, tabletler ve Makineler Arası İletişim (M2M) bağlantılı cihazlara kayması bekleniyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nde ise internet kullanıcıların yüzde 42’sinin yukarıda saydığımız bireysel bulut uygulamalarını kullanması bekleniyor.

KİŞİSEL VERİLERİ DE BULUTA YÜKLÜYORUZ

Bulut teknolojisi sayesinde daha geniş depolama ihtiyaçlarının doğacağını belirten Cisco Türkiye Veri Merkezi ve Sanallaştırma Teknolojileri Yöneticisi Baran Karakurt, önümüzdeki 4 yıl içinde bulut trafiğinin dünyada her bir bölgede yüzde 30’dan fazla büyümesinin beklendiğinin belirterek, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nde ise bulut veri merkezi trafiğinin 2019 yılında 5 katına çıkacağını öngörüyoruz” diye konuştu. Karakurt, 2019 yılında bölgemizde son tüketici bulut trafiğinin ise 8,6 kat artacağını ifade ediyor.

MAKİNELER KONUŞACAK VERİ ARTACAK

Cisco Küresel Bulut Endeksi, Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) veri merkezi ve bulut trafiğinin büyümesinde belirleyici bir rol oynayacağını ortaya koyuyor. Birçok IoT uygulamasının yaratacağı veri hacminin 2019’da yıllık 507,5 Zetabayt’a ulaşması bekleniyor. Bu miktar aynı yıl beklenen veri merkezi trafiğinin 49 katına denk geliyor.

KUZEY AMERİKA ‘BULUT’TA LİDER

*2019 itibariyle yıllık global veri merkezi İnternet Protokolü (IP) trafiğinin 10,4 Zetabayt’a ulaşması bekleniyor. *Yıllık global bulut trafiği 4 kat artarak 8,6 Zetabayt’a ulaşacak ve toplam veri trafiğinin yüzde 83’ünü oluşturacak. *Bölgelere bakıldığında 2019 yılında en yüksek bulut (3,6 Zetabayt) ve veri merkezi (4,5 Zetabayt) trafiğine Kuzey Amerika sahip olacak. *Sıralamada Kuzey Amerika’yı Pasifik Asya ve Batı Avrupa takip edecek. *Tüm dünyada kullanıcı başına bulut depolama trafiği aylık 1,6 Gigabayt olacak.

2019’DA TRAFİK 3,5 KAT ARTACAK

Türkiye’nin de dahil olduğu Orta ve Doğru Avrupa Bölgesi’nde 2019’a gelindiğindeveri merkezi trafiği 3,5 kat artacak. *Bulut veri merkezi trafiği, toplam veri merkezi trafiğinin yüzde 85’ini oluşturacak. 2014 yılında bu oran yüzde 61 idi. *Bulut veri trafiğinin yüzde 66’sı son kullanıcılardan gelecek. 2014 yılında bu yüzde 38 idi. *Son tüketici bulut trafiği 8,6 kat artacak. İş bulut trafiği 2,7 kat artacak.*2014 yılında 79,0 milyona karşın 2019 yılında 133,6 milyon son tüketici bulut depolama hizmetleri kullanıcısı olacak. *Son tüketici bulut depolama kullanıcısı 1,7 kat artacak ve toplam internet kullanıcı sayısının yüzde 42’sini oluşturacak.

10,4 ZETABAY’LA NELER YAPILABİLİR?

144 trilyon saat müzik yayını: Yaklaşık 26 ay boyunca 2019 yılındaki tüm dünya nüfusunun müzik dinlemesine eşit. BM’ye göre, 2019’da dünya nüfusunun 7,6 milyar olması bekleniyor. *26 trilyon saat boyunca webcam ile konferans: 2019 yılındaki tüm dünyadaki çalışan nüfusun her gün 21 saat web konferans yapmasına eşit. *6,8 trilyon yüksek çözünürlüklü filmin online olarak izlenmesi: 2019 yılındaki tüm dünya nüfusunun her gün yaklaşık 2,4 saat yüksek çözünürlüklü (HD) film izlemesine eşit.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir