Shadow

‘Bugüne kadar hiç online alışveriş yapmadım’ diyenler yüzde 89!

GittiGidiyor.com için gerçekleştirilen Online Alışveriş Araştırması sonuçları açıklandı. Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Kamuoyu araştırması kapsamında, Türkiye’nin kentlerini temsil eden 15 ilde 15 yaş ve üzeri 1.487 kişi ile yüz yüze görüşüldü. İkinci aşamada ise, 18-45 yaş arası, son 12 ay içerisinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az üç kez internete giren 700 kişi ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi.

I. KAMUOYU ARAŞTIRMASI SONUÇLARI:

Hedef Kitle: Türkiye’nin kentlerini temsil eden 15 ilde 15 yaş ve üzeri 1.487 kişi ile yüz yüze görüşüldü. Katılımcılara hangi sıklıkla online alışveriş yaptıkları sorulduğunda, %89’u bugüne kadar hiç online alışveriş yapmadıklarını belirttiler.

Online alışveriş yaptığını belirten katılımcılara hangi siteleri kullandıkları sorulduğunda, %43’ü GittiGidiyor.com sitesinden alışveriş yaptığını belirtmiştir. Sektörün diğer iki önemli oyuncusunun sitelerinden alışveriş yaptığını belirtenlerin oranı %30 ve %24 olarak kaydedildi.

II. ONLINE ALIŞVERİŞ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI:

Hedef Kitle: 18-45 yaş arası, son 12 ay içerisinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az üç kez internete giren 700 kişi ile yüz yüze görüşüldü.

Gelecek Mobilde

Katılımcılara cep telefonu ve kredi kartına sahip olma durumları sorulduğunda, tamamı cep telefonuna sahip olduğunu belirtirken, bu oran kredi kartı sahipliği için %82 olarak kaydedilmiştir.

Ayrıca katılımcıların  %83’ü her gün interneti kullanırken, %9’u haftada 5-6 kez, %8’i ise 3-4 kez internete girmektedir.

Online Alışverişe Başlayan Bırakamıyor

Online alışverişi tercih etme sebepleri sorulduğunda katılımcıların %74’ü ‘kolaylık’ ve ‘pratiklik’ nedenlerini belirtirken, %70’i ‘zamandan tasarruf etmek için’, %62’si ise ‘uygun fiyatlar nedeniyle’ online alışverişi tercih ettiğini belirtmiştir.

Katılımcılardan internet üzerinden gelecekte alışveriş yapıp yapmayacaklarını belirtmeleri istendiğinde, %96’sı gelecekte de online alışveriş yapacağını belirtmiştir. Ayrıca katılımcılara internet üzerinden asla almayacağı ürün veya hizmetlerin olup olmadığı sorulduğunda, %77’si ‘internetten almam diyebileceğim hiçbir ürün/hizmet yoktur.’ demiştir.

Soru: Gelecekte Internet üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyor musunuz?

  • Kesinlikle yaparım %43
  • Yaparım %53
  • Yapabilirim de yapmayabilirim de %4
  • Toplam %100

Baz: 700 (Tüm görüşülenler)

Bugüne kadar internet üzerinden yaptığı alışverişlerde herhangi bir sorunla karşılaşan katılımcıların oranı %4 iken, hiçbir sorunla karşılaşmayanların oranı %96’dır.

İki kişiden biri GittiGidiyor.com’dan alışveriş yapıyor!

Katılımcıların %38’i internetten alışveriş dendiğinde akıllarına ilk gelen internet sitesinin GittiGidiyor.com olduğunu belirtmiştir. Bu oranı %23 ve %8 ile sektörün diğer iki önemli oyuncusu izlemiştir.

İlginizi çekebilir:  Sevdiklerinize özel doğum günü hediyesi önerileri

Online alışveriş sitelerinden hangilerini bildikleri sorulduğunda, katılımcıların %85’i GittiGidiyor.com’u belirtmiştir. GittiGidiyor’un %85’lik toplam bilinirlik oranını %72 ve %63 ile sektörün diğer iki önemli oyuncusu izlemiştir.

Ayrıca, katılımcıların %48’i GittiGidiyor.com’dan alışveriş yaptığını belirtirken, sektörün diğer önemli iki oyuncusunun sitelerinden alışveriş yaptığını belirtenlerin oranı %30 ve %14 olarak kaydedilmiştir.

En sık alışveriş yapılan web sitesi sorusunun yanıtı olarak da katılımcıların %38’i GittiGidiyor.com’u, %21 ve %8’i ise sektörün diğer iki önemli oyuncusunun sitelerini belirtmiştir.

Kredi Kartı ile Ödeme Oranı Oldukça Yüksek

Katılımcılara internet üzerinden alışveriş yaparken ödemelerini hangi yolla gerçekleştirdikleri sorulduğunda, %63’ü kredi kartını tercih ederken, %35’i kapıda nakit ödeme, %10’u kapıda kredi kartı ile ödeme, %8’i havale/EFT, %6’sı banka kartı ile ödeme ve %5’i sanal kredi kartı ile ödeme yollarını tercih etmiştir.

Araştırmanın Metodolojisi ve Örneklemi

GittiGidiyor için GfK Türkiye tarafından yapılan araştırma, kamuoyu araştırması ve özel araştırma olmak üzere 2 aşamadan oluşmuştur. Kamuoyu araştırması kapsamında, hanelerde Türkiye Kent geneli ve 15 yaş üzerini temsil eden 15 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Bursa, Balıkesir, Kayseri, Samsun, Erzurum, Denizli, Gaziantep, Diyarbakır, Antalya, Trabzon) 1.487 kişi ile yüz yüze görüşülmüştür.

Araştırmanın ikinci aşaması için, 7 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Samsun, Erzurum, Gaziantep) 18-45 yaş arası, son 12 ay içerisinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az üç kez internete giren 700 kişi ile yüz yüze görüşülmüştür.

Araştırmanın her iki aşamasının görüşmeleri, Ağustos-Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın saha çalışması, mesleki standartları düzenleyici bir meslek birliği olan ESOMAR kurallarına ve GAB prosedürlerine bağlı olarak gerçekleştirilmiştir.

GittiGidiyor.com, 43 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay’in Türkiye iştiraki; 7 milyon kayıtlı üyesi, 500 binden fazla günlük ziyaretçisi ve 3 milyon anlık satış fırsatıyla, Türkiye’nin en işlek alışveriş merkezi konumunda. Şirket, kurulduğu günden bu yana 12 milyonun üzerinde satış işleminin gerçekleşmesini sağladı. GittiGidiyor’un kurduğu, Türkiye’de bir ilk olan Sıfır Risk Sistemi sayesinde alıcıların onayı olmadan ödemeler karşı tarafa ulaşmıyor. Bu da alışverişte güvenlik sağlıyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir