Shadow

Bu yıl 800 milyon akıllı cep satılacak

Mobil cihazlardan internete girme oranı hızlı bir şekilde artıyor. Son verilere göre 2013 yılının sonuna kadar dünya genelinde 800 milyon akıllı telefon satılacak. Bu artışla birlikte dünyadaki akıllı telefon sayısı 2 milyara yaklaşacak. Bu hızlı yükseliş, internet hizmetlerinin mobile taşınmasını hızlandırıyor

cep

İletişimin giderek mobile kayması, teknoloji şirketlerini mobil teknolojilere yönelmeye itiyor. madreport adlı mobil reklam sektörü araştırmasına göre, 2013 yılının sonuna kadar dünya genelinde 800 milyon akıllı telefon satılacak. Bu artışla birlikte dünyadaki akıllı telefon sayısı 2 milyara yaklaşacak. Bu hızlı yükseliş, internet hizmetlerinin mobile taşınmasını hızlandırıyor. Bunun bir sonucu olarak da uygulama geliştiricilere olan talep artıyor.

mobil

İNTERNETE CEPTEN GİRİYORUZ

Türkiye’de her 10 akıllı telefon kullanıcısının dokuzu mobil internet kullanıyor. Bu rakamın akıllı telefon satışlarıyla orantılı olarak hızlı bir şekilde artması bekleniyor. 2013 yılında akıllı telefonlardaki veri trafiğinin, 2011 yılına oranla beş kat artacağı öngörülüyor. İnternetten yapılan her sekiz sayfa görüntülenmesinden biri mobilden yapılıyor. Gönderilen e-postaların %44’ü mobil cihazlardan açılıyor. Türkiye’de her 10 akıllı telefon kullanıcısından dördü ayda en az bir kez uygulama indiriyor. İnternetten yapılan arama trafiklerinin %20’si mobil cihazlar üzerinden yapılıyor.

reklam

MOBİL REKLAMA DEV BÜTÇE

Dünyada mobil reklam gelirleri bu yıl sonunda 11.4 milyar dolara ulaşacak. Mobil reklam harcamalarının 2016’da 37 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Araştırmaya göre, dünya genelinde mobil web siteleri ve mobil uygulamalara reklam talebinde de artış gözleniyor. Mobil dönüşümün içinde yer almak isteyen markalar, ürün ve hizmetlerini mobil platformlarda da tanıtmak için bütçe ayırıyor. 2016’da mobil videolar, tüm mobil veri trafiğinin %71’ini oluşturacak. Apple’ın 2013 birinci çeyrek raporuna göre 75 milyon iOS’lu cihaz satıldı.

apple

APPLE ABONESİ ÇOK HARCIYOR

Apple’ın uygulama mağazası App Store’dan uygulama indirme adedi 40 milyara ulaştı. Bu sayının 20 milyarı 2012 yılında gerçekleşti. 2013 ortasında bu sayının 55 milyara çıkması bekleniyor. App Store gelirleri Google Play gelirlerinin dört katı. Ancak Google Play, işletim sisteminin yaygınlığı nedeniyle App Store’dan çok daha hızlı büyüyor. Türkiye’deki iOS kullanıcılarının aylık mobil servis harcamaları Android kullanıcılarının iki katı.

android

madreport 2012-2013 özel sayısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • yavuzNo Gravatar

    melih bey yazılarınızdan cok istifade ediyorum sizinle görüşmek istiyorum ankara ya geldiğinizd e ben yapı market işi ve danışmanlık işi ile üğraşıyorum slm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir