Shadow

Bu sosyal ağa giriş elektronik imza ile

Sosyal ağlarda güvenliği öne çıkaran yeni Takiplen.com, üyelerin bilgilerini  T.C. kimlik numarası ve elektronik imza ile doğrulayabilmesiyle dikkat çekiyor. Site bu yönleriyle dünyadaki küresel projelere ciddi bir alternatif olarak gösteriliyor.

Türkiye’de güvenli bir sosyal ağ oluşturmak için yola çıkan NetKoza Net Ltd. şirketinin Kurucusu Şahin Ciner, kurduğu Takiplen.com’la dünyadaki küresel projelere yerli bir alternatif olarak hizmet veriyor. Takiplen’de 3 tür üyelik bulunduğunu ifade eden Ciner, “Birinci ve bilinen üyelik şeklinde kullanıcılar diğer sosyal ağlardan kalma alışkanlıkları ile dilediği bilgilerle üye olabiliyorlar. Bu tür üyelikle aynı türde açılmış üyeliklerle takiplenden faydalanabiliyorlar. İkinci tür üyelikte bilgilerini T.C. kimlik bilgileriyle uyuşacak şekilde belirterek üye olabiliyorlar. Dilerlerse bu onaylanmış üyeliklerini elektronik İmza kullanarak üst seviye üyeliğe taşıyabiliyorlar. Böylece yüzde 100 güvenle kimi takip ettiğinizi biliyorsunuz. Sanal dünyada gerçeklik arayanların sosyal ağlardaki tercihlerinde bunlar önemli faktörler.” diyor.

15 BİNE YAKIN ÜYESİ VAR

Geçtiğimiz yılın haziran ayında yayına geçen Takiplen’in 15 bine yakın üyesi var. Hedeflerinin, gerçek kişi ve markalarla sanal ortamdan faydalanmak isteyenleri, bulundukları sahteciliğe açık ağlardaki üyeliklerinin yanında ‘gerçek olanı takip edebilecekleri’ Takiplen’e taşımak olduklarını belirten Ciner, projenin mali durumu hakkında ise şu bilgileri veriyor: “NetKoza Net Ltd. olarak 18 yıllık yazılım deneyimi ile web uygulamalarında Dış ticaret ve Gümrük Müşavirlik sektöründe yüzde 30 pazara sahibiz. Bu yazılım deneyimi bizim en büyük yatırımımız. 4 yıla yakın bir zamanda bu projeye 2 milyar 200 bin TL’yi aşkın yatırım yapıldı. Ulusal yapının tamamına hizmet verecek yatırım planı 13 milyon olarak planlandı. Teknolojideki gelişmeler bu yatırımı olumlu yönde etkileyeceğe benziyor. Bütçede 4 milyon civarında tasarruf yapabileceğimizi görüyoruz.”

ÜYELER KİMLİĞİNİ KANITLAMAK İSTİYOR

Takiplen’in 15 bine yakın üyelerinin içinde kimliğinin gerçek olduğunu T.C. kimlik numarası ya da elektronik imza ile onaylamayan üyelerin oranının sadece yüzde 10 olduğu bilgisini veren Ciner, “Çoğu üyemiz kimlik bilgilerini onaylamayı tercih ediyor. Yüzde 70’i 20-30 yaş aralığında olan üyelerimizin yüzde 30’u lise ve üstü eğitime sahip. Üyelerimizin yüzde 26’sını öğrenciler oluşturuyor. Diğer meslek gruplarına oranlı bir dağılım söz konusu. İller bazında bakıldığında ise yüzde 21’lik oranla İstanbul ilk sırada; ardından Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük iller geliyor.” şeklinde konuşuyor.

TAKİPLEN’İN KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Takiplen projesinin ortaya çıkış öyküsünü ise Ciner şöyle anlatıyor: “NetKoza Net Ltd., 18 yıllık yazılım deneyimi ile web uygulamalarında Dış ticaret ve Gümrük Müşavirlik sektöründe  yüzde 30 pazara sahip, Avrupa Birliği entegrasyon çalışmalarında Birlik üye ülkelerin gümrüklerine elektronik veri aktarımında görev üstlenmiş, yurtdışı partnerleri olan, yüksek Eğitim kurumlarında ‘eğitimde uygulama’ imkanı ile her yıl 4000 civarında öğrencinin gelişmesine katkıda bulunan bir ekiptir. Bu çalışmaların sonucu zaten oluşan bir ağ yapısını, 3 yıl önce Koza teknolojisinden faydalanarak yeni bir platforma taşımaya karar verdik. Bunu yaparken sosyal ağlardaki bölünmüşlük ve kirlenmeyi dikkate alınca tüm dünyaya açabileceğimiz takiplen.com’a ulaştık.”

ÜCRETSİZ SMS SERVİSİ

Takiplen’de diğer sosyal ağlardan farklı olarak ücretsiz SMS servisi bulunuyor. Bu sayede üyeler online olmayan takipçilerine ücretsiz olarak SMS gönderebiliyor. Ciner, “Bunun için hiçbir ücret talep etmiyoruz. ‘Mobil hatırlatıcı’ hizmetimiz sayesinde, çocuğunuzun aşı takvimini ve sağlığınız için hayati öneme sahip ilaçlarınızı zamanında almanızı sağlıyoruz. Ayrıca özel anları da ücretsiz SMS hizmeti ile hatırlatıyoruz. Takiplen projesinde acil kan ihtiyacınız için profilinizde kan grubunuzu girmeniz gerekiyor. Kan grubunuzu girdiğinizde kan ihtiyacınız olması durumunda bütün üyelere ücretsiz olarak verilen SMS ile gönderme şansına sahip oluyorsunuz. Bunun için ihtiyacı olan kişinin Takiplen’e girip kendi profilindeki acil kan ilanı kısmından kanın talep edildiği il ve kan grubunu seçmek gerekiyor. Hastaya ilişkin yer, isim, telefon gibi özel bilgileri girildiğinde sistem tarafından otomatik olarak veritabanından uygun kriterlerle buluşan üyelere derhal SMS ile bilgilendirme yapılıyor.” diyor.

ÇİN’LİLERLE ÇİN’CE BİLMEDEN SOHBET

Projenin dikkat çeken bir başka özelliği de görüntülü sohbet dışında pek çok dilde çeviri özelliği bulunan sanal sohbet servisine yer vermesi. Ciner, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çin’deki arkadaşınızla bile Çince bilmeden rahatlıkla konuşabiliyorsunuz. Yine online olan arkadaşlarınızla karşılıklı oyunlar oynayıp hoşça vakit geçirebiliyorsunuz. Bir başka özel yanımız da takiplen.com’da markalar, markaismi.takiplen.com olarak bulunabiliyorlar. Bu ismi o markanın ancak kendisi oluşturabiliyor ve kullanıcıları ile markası korunmuş olarak buluşabiliyor. Ayrıca, üyelerimiz ‘önce sahiplen, sonra takiplen’ fikri ile üyeler paylaşmak istediklerini kanunen sahiplendikten sonra da paylaşabiliyorlar. Bu hizmetlerimizin tamamı ücretsiz.”

MARKALAR DA SAYFA AÇABİLİYOR

Bireysel üyeliğin dışında, Takiplen.com’da reklam, tanıtım ve özel alanlar da yer alıyor. Markalar grup özelliklerini kullanarak kendi üyelerini bu gruba toplayarak kurum içi iletişim trafiğini hem kendi içinde hem de hızlı bir şekilde yürütebiliyor. Takiplen.com’da grup oluşturmuş kurum, isterse marka koruma yöneticisi tarafından, yalnızca bu domain adresinin o grup tarafından kullanımı geçerli kılınarak; kurum, takiplen bünyesinde güvence altına alınmış oluyor. Ciner, “Böylece markalar kurum içi, iletişim akışı hızlı bir şekilde, gizlilik içinde ve etkin olarak yürütülebilir. Markalar için özelleştirilen bu aktivite, kullanıcılara maksimum seviyede haberleşme imkanı sunarken, marka, bünyesindeki güncellemeleri aynı anda tüm takipçilerine duyurabilir. Özel Sosyal Medya çözümleriyle şirket verimliliğinin maksimuma çıkartmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuşuyor.

BELDELERE ÖZEL VİDEOLAR

Takiplen.com şemsiyesi altında ayrıca Türkiye’deki 38 bin beldenin videosunun izlenebileceği Beldem.org bulunuyor. Ciner, “Bu sayede üyelerimizin memleketleri ile ilgili hasretliklerine çözüm olmaya çalışıyoruz. Beldem.org’da takiplen.com üyeleri kendi beldeleri ile ilgili hem videoları izleyebiliyor, hem de yükleyebiliyor. Sosyal sorumluluk projemiz olan nasiplen.com? da değinmeden edemeyeceğim. Nasiplen.com, takiplen.com kullanıcıları dışında sunulan bir diğer hizmet. -nasiplen.com?da  yardıma muhtaç herhangi bir insana, kurumakta olan veya kurtarılabilecek bir ağaca, yardıma veya tedaviye ihtiyacı olan bir hayvana yani bu evrende yardıma ihtiyacı olan tüm canlılara yardım etmeyi görev eniyoruz. Bu projede amacımız yardıma muhtaç canlıların haberdar edilmeleri ve küçük imkanlar ölçüsünde onlara takiplen.com olarak destek olabilmek.” diyor.

YENİ PROJELER YOLDA

Bu yıl içinde takiplen.com ve beldem.org ile entegre bir şekilde çalışacak online ve mobil tarafı da olan bir kurumsal ölçüm projesi olan anketlen.com’un devreye gireceğini ifade eden Ciner, “Anket yapmayı kolaylaştırıp hızlandıracak olan bu proje aynı zamanda anketin güvenirliğini en üst noktaya taşıyacaktır. En kısa zamanda kurum ve kuruluşların hizmeti sunulacak.” şeklinde konuşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir