Shadow

Bu sayfayı kaldıran Microsoft’a AB’den uyarı geldi

Rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kendisine verilecek cezaların durdurulması karşılığında Windows işletim sisteminde Internet Explorer’la birlikte alternatif web tarayıcıları seçenek olarak sunma sözünü tutmayan Microsoft’a Avrupa Birliği’nden uyarı geldi

Rekabet ihlalleri nedeniyle daha önce Avrupa’da cezalara çarptırılan Microsoft’un, AB sınırları içinde satışa sunduğu Windows işletim sistemlerinde Internet Explorer’a alternatif diğer tarayıcıları seçenek olarak sunma sözünü tutmadığı ortaya çıktı. 2009 yılında, AB Komisyonu tarafından rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kendisine verilecek cezaların durdurulması karşılığında, Windows işletim sisteminde yer alan tarayıcısı Internet Explorer’a alternatif diğer firmaların tarayıcılarını da kullanıcıya kurulum seçeneği olarak sunma sözü veren Microsoft bunun karşılığında yüklü bir para cezasından kurtulmuştu.

PARA CEZASI GÜNDEMDE

AB Komisyonu Microsoft’u, ‘Internet Explorer’ı Windows işletim sistemine entegre ederek haksız rekabete ve kendi baskın piyasa pozisyonunu güçlendirmeye çalışmakla’ suçlamıştı. AB rekabet kurallarının ihlali durumunda Komisyon üreticilere yıllık gelirinin yüzde 10’u oranında para cezası kesebiliyor. Microsoft, Avrupa’da beş yıl boyunca ürünü Windows işletim sistemi içerisinde Internet Explorer dışında farklı tarayıcı alternatiflerinin de yer aldığı bir ‘tarayıcı seçenek sayfası’ sunma vaadinde bulunmuştu.

ALTERNATİF SUNULUYORDU

Sayfa sayesinde kullanıcılar bir kaç adımda Internet Explorer’ı kolayca devre dışı bırakarak başka bir tarayıcıyı standart tarayıcı olarak belirleyebiliyordu. BBC’nin haberine göre Microsoft’un 2011 yılı Şubat ayında Windows 7 için yayınladığı güncelleme paketiyle birlikte sözkonusu ‘tarayıcı seçenek sayfası’nı devre dışı bıraktı. Microsoft, sorunun ‘teknik bir hatadan kaynaklandığını’ ileri sürdü. Hatadan ötürü özür dileyen Microsoft yönetimi, sorunun ivedilikle aşılması için gereken adımların atıldığını açıkladı. Ancak sorun hala giderilmiş değil.

AB: İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEYLE KARŞILAŞIYORUZ

AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia, Microsoft’un tutumuna ‘İlk kez böyle bir şeyle karşılaşıyoruz’ diye tepkiyle karşılık verdi. AB Komisyonu şimdiye kadar piyasa gücünü kullanarak rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Microsoft’a toplam 1 milyar 700 milyon euroluk ceza kesmişti. Windows ile işletim sistemi piyasasında yüzde 90’dan fazla bir pay alan Microsoft, Internet Explorer ile tarayıcı pazarında sürekli geriliyor. Webtrekk şirketinin Almanya’da yaptığı bir araştırmaya göre Firefox tarayıcı piyasasından yüzde 35,1 pay alıyor. Internet Explorer’ın yüzde 31,1’le ikinci sırada yer aldığı listede, Apple’ın Safari’si 16,9’la üçüncü, Google’ın Chrome’u ise 11,7 ile dördüncü sırada yer alıyor.

İlginizi çekebilir:  Telefonda ekran görüntüsü nasıl video olarak kaydedilir?

Yazılım devi 492 milyon dolar zarar açıkladı

Bu arada bilgisayar yazılım devi Microsoft, tarihinde ilk kez zarar ettiğini açıkladı. 26 yıl önce halka açılan ve ürünleri dünya genelinde milyonlarca gereçte kullanılan Microsoft, 2012’nin ikinci üç ayında 492 mil-yon dolar zarar ettiğini duyurdu. Şirket geçen yıl aynı dönemde ise yaklaşık 6 milyar dolar kâr etmişti. Microsoft, zararın 2007’de satın aldığı internette reklam hizmetleri veren aQuantive şirketinden kaynaklandığını, yapılan anlaşmanın öngörülen düzeyde gelir getirmediğini kaydetti. Bu kalem gözardı edildiğinde ise Microsoft’un kârının aslında yüzde 10 düzeyinde artmış olduğu belirtiliyor. Şirket aQuantive’in değerini 6,2 milyar dolar düşürdü. 2007’de bu şirkete 6,3 milyar dolar ödenmişti. Ancak Microsoft bu alanda Google ile etkili şekilde rekabet edemedi. Şirketin hisseleri, açıklama sonrasında yüzde 1,6 değer kazandı. Microsoft, ekim ayında Windows 8 işletim sistemini püyasaya sürecek. Şirket bunun son 10 yılda sistemde yapılan en önemli yenileme olduğunu belirtiyor ve bu sistemle tekrar kâra geçmeyi umuyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir