Borç Turkcell’in (ya da 3G’nin) kamçısıdır!

Turkcell, 3G altyapısının uluslararası şirketlerden aldığı borçlarla kurdu. 3G’den elde edilen gelirlerle bu kredinin geri ödenmesine çalışacak olan şirket, 1 Temmuz ve 16 Temmuz tarihlerinde kamuoyuna duyurduğu iki kredi sözleşmesinin imza törenini Turkcell Plaza’da gerçekleştirdi. İmza törenine Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Okandan, Ericsson’dan Anders Lindblad, Nordea Bank’tan Mats Kindström, Calyon Bank Türkiye Genel Müdürü Dilek Yardım ve Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki Astelit’ten Irina Drobysheva katıldı.

Turkcell 2G ve 3G altyapı yatırımları için, Ericsson AB ve Ericsson Telekomünikasyon A.Ş.’den alacağı ürün ve servislerin finansmanında kullanılmak üzere Calyon Credit Agricole Bank ve Nordea Bank AB’in aracılığıyla aldığı yaklaşık 285 milyon ABD Dolarlık kredi Swedish Export Credits Guarantee Board garantisiyle, The Swedish Export Credit Corporation’dan temin edildi. Turkcell, 1 Temmuz 2009’da KAP aracılığıyla yaptığı açıklamayla 5 yıl vadeli, 6 ayda bir ödemeli tamamı teminatsız kredinin maliyetinin %4 ile %4,25 seviyelerinde olduğunu duyurmuştu.

Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki Astelit LLC’nin 2G altyapı yatırımları kapsamında, Ericsson AB ve Ericsson Ukrayna’dan alacağı ürün ve servislerin finansmanında kullanılmak üzere Turkcell garantili kredi ise 16 Temmuz’da duyurulmuştu. 7 yıl vadeli, 6 ayda bir geri ödemeli olan yaklaşık 75 milyon ABD Doları tutarına kadar kredinin maliyeti %4,75 ile %4,95 seviyelerinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir