Shadow

Blu-ray diskli bilgisayar geliyor

Blu-ray

Teknoloji üreticisi Aidata, yeni nesil optik disk formatı Blu-ray Disk sürücülü bilgisayar tasarladı. Aidata Black modeliyle gelecek olan ve adını mavi lazer teknolojisinden alan Blu-ray Disc teknolojisi, aynı zamanda DVD ve CD’leri de okuyabiliyor.

Şimdilik her katmanda 25 GB olmak üzere 50 GB’a kadar veri depolayabilen Blu-ray, yakın gelecekte 100-200 GB seviyelerine çıkacak. Blu-ray Disk’in yanı sıra 22 inç monitör ve AMD çift çekirdekli işlemci ile olarak gelen Aidata Black, 1.999 Dolar + KDV’den satışa çıkıyor.

Blu-ray Disk nedir?

Blu-ray Disc (BD), genellikle basitçe Blu-ray olarak bilinen, bir sayısal optik disk depolama biçimidir. DVD formatının yerini alması için birkaç saatlik yüksek çözünürlüklü (HDTV 720p ve 1080p) ve ultra yüksek çözünürlüklü (2160p) videoyu depolayabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Uzun metrajlı filmler gibi video materyaller ve PlayStation ve Xbox gibi oyun konsolları için hazırlanan video oyunlarının fiziksel dağıtımları Blu-ray’in ana uygulama alanlarındandır ve ayrıca üzerinde her türlü sayısal veri güvenli bir şekilde saklanabilir.

Mavi lazer mi mor lazer mi?

“Blu-ray” adı, diski okumak için kullanılan mavi lazere (aslında mor bir lazerdir) atıfta bulunur ve bu, bilgilerin DVD’ler için kullanılan daha uzun dalga boylu kırmızı lazerle mümkün olandan daha yüksek bir yoğunlukta saklanmasına olanak tanır.

Polikarbonat disk 120 milimetre (4.7 inç) çapında ve 1.2 milimetre (0.047 inç) kalınlığındadır, DVD ve CD’lerle aynı boyuttadır. Geleneksel veya BD-XL öncesi Blu-ray diskler, katman başına 25 GB boyut içermekteydi ve çift katmanlı diskler (50 GB), uzun metrajlı video diskleri için endüstri standardı olmaktadır. BD-XL olarak tanımlanan yeniden yazabilir sürücüler için üç katmanlı diskler (100 GB) ve dört katmanlı diskler (128 GB) bulunmaktadır.

Bilmeniz gereken teknik detaylar

Yüksek çözünürlüklü (HD) videolar, 1920×1080 piksel çözünürlüğe sahip Blu-ray disklerde, 24 aşamalı (progressive) veya 50/60 geçmeli (interlaced) saniye başına kare hızında (FPS, Frames per second) saklanabilir.

DVD-Video diskleri en çok 480i (NTSC, 720×480 piksel) veya 576i (PAL, 720×576 piksel) çözünürlükle sınırlandırılmıştı. Bu donanım özelliklerinin yanı sıra, Blu-ray bir dizi çoklu ortam biçimi ile ilişkilidir.

İlk oynatıcı Japonya’da piyasaya sürüldü

Blu-ray disk biçimi, tüketici elektroniği, bilgisayar donanımı ve hareketli görüntü üreticilerini temsil eden bir grup olan Blu-ray Disk Birliği (BDA, Blu-ray Disc Association) tarafından geliştirilmiştir. Sony, Ekim 2000’de ilk Blu-ray disk öntürlerini tanıtmış ve ilk prototip oynatıcı Nisan 2003’te Japonya’da piyasaya sürülmüştü.

Daha sonra, Blu-ray diskin HD DVD formatı ile rekabet ettiği yüksek çözünürlüklü optik disk biçimi savaşına girişilerek, 20 Haziran 2006’da dünya çapında resmî sürümüne kadar geliştirilmeye devam edildi.

Toshiba, Blu-ray diskin üstünlüğünü kabul etti

HD DVD’yi destekleyen ana şirket olan Toshiba, Şubat 2008’de Blu-ray diskin üstünlüğünü kabul etti ve daha sonra 2009’un sonlarında kendi Blu-ray disk oynatıcısını piyasaya sürdü. Media Research’e göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek çözünürlüklü yazılım satışları ilk iki yılda DVD yazılım satışlarından daha yavaştı.

Blu-ray, talep üzerine video (VOD, Video on demand) ve DVD’lerin sürekli satışından kaynaklanan rekabetle karşı karşıyadır. Ocak 2016’da ABD’deki geniş bant hanelerin %44’ünde Blu-ray oynatıcı vardı. 4K içeriğin oynatılması için BDA, Ultra HD Blu-ray adlı bir Blu-ray çeşidi tanıtmıştır.

Keenetic Hopper ve Sprinter router incelemesi | AX1800 – Mesh – Wi-Fi 6

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir