Shadow

Bloglar popülarite mi kaybediyor?

Blog, İngilizce, web ve log kavramlarından türetilmiş bir kelime. Türkçe, ‘web günlüğü’ olarak ifade edebileceğimiz bloglar, internet kullanıcılarına kendilerini ifade edebilme, görüşlerini paylaşma, yayma ve hatta kimi politik amaçlar için propaganda yapma imkanı sağlıyor. Bloglar her ne kadar çok farklı amaçlar için kullanılsa da, demokratik açıdan geri kalmış ülkelerde, yeni bir özgürlük ve mücadele alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlardan en bilinenler, İran ve Mısır’da ‘blogger’ların yaşadıkları. Zaman zaman hapse kadar giden ceza ve engellemelere maruz kalsalar da, bu ülkelerdeki ‘blogger’lar çok büyük başarılar elde etti ve tüm dünyada ses getirmeyi başardı. Bugün, Bianet’te rastladığım “Mısır’da Blog Yazarları Popülarite mi Kaybediyor?” başlıklı yazı, ‘blogger’ların bu ülkedeki dünü ve bugününü anlatan oldukça geniş bir makale.

Bu yazının başlığından da anlaşılacağı gibi, Türkiye’de bizim de etkilerini hissetmeye başladığımız bir durum söz konusu Mısır’da. O da bazı blogların kendi kaderine terk edilmesi. Yazıdan anlaşıldığı üzere, kendilerine geleneksel medyada ya da büyük şirketlerde iş bulan ‘blogger’lar, blogları ikinci plana itmiş durumdalar. Bu aslında normal bir durum. Çünkü bloglar amaç değil araç. Blog, sizi amacınıza daha kolay ulaştıracak iletişim araçları.

Bunun yanında, blogların ihmal edilmesinin bir başka önemli nedeni de, sosyal ağların yükselişe geçmesi. Artık pek çok blog yazarı, bloguna yazmaktansa, Facebook, Twitter ve FriendFeed gibi ağlar üzerinden bilgi paylaşımını tercih ediyor. Hatta, blogunun internet alanadını, sosyal ağ hesabına yönlendirenlerle bile karşılaşıyoruz. Özetle; bloglar da bizim için bir araç, sosyal ağlar da. Hangisi bize daha kullanışlı geliyorsa onu tercih edeceğiz.

4 Comments

 • aNNePeRiNo Gravatar

  Şahsen hiçbir sosyal platform blogun yerini tutamaz kanısındayım.Bu bayan bloggerlar,özellikle yemek,hobi,moda konularında yazan bloggerlar için daha geçerli sanırım.Onlar çok daha soğuklar friendfeed,twitter gibi sosyal ortamlara karşı

 • Ahmet AlperNo Gravatar

  Çok doğru Türkiye de neredeyse blog kavramı bitti.Friendfeed,twitter,facebook,formspring gibi ağlar.İnternet kullanıcısının düşüncesine sınır getir.Mesela Twitter da 140 karakterde kendini ifade edebiliyorsun.Durum vahim.

 • T.Cevher BeydilliNo Gravatar

  Melih abi çok önemli bir noktaya değinmişsiniz.Bence,Türkiye’de blog popüleritesi artıyor.Ama sosyal ağlar bir bakıma blog yazarlığını öldürüyor.Kimileri de var ki, mesela “Ben uyuyorum” cümlesini bloguna yazıyor.Hal böyle olunca ister istemez blog yazarlığı mahvoluyor gibi gözüküyor.Ama bence bu blog yazarlığı artarak devam edecek.

 • doğancanNo Gravatar

  Son paragrafta dediğiniz gibi microblogging denen olay blog yazmayı bitiriyor gibi. Çoğu blog yazarı aylardır bloguna tek bir yazı eklememeye başladı. Bütün konuları orada çabuk ve kolayca tüketince, insan bloguna yazıp uzatacağı bir konu bulamamaya başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir