Shadow

Blogger neden kapatıldı?

Dünyanın en önemli blog servislerinden biri olan Blogger.com ile bu servisin üyelerinin kullandığı Blogspot.com adresine erişim engellendi.

Engelleme, Digiturk’ün, Süper Lig’deki maçlarının Blogger servisi üzerinden yasadışı olarak yayımlanmasıyla ilgili başvurusu sonucu, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2008/2761 no’lu kararıyla gerçekleştirildi.

Bu girişin ardından hemen soralım; Bir şirketin telif haklarını ihlal ederek yasadışı faaliyet gösteren blog kapatılırsa, mahkeme hakları ihlal edilen şirketin mağduriyetini gidermek için mi adım atmış olur, yoksa sansür mü uygulamış olur?

Konuyla ilgili yazı ve yorumlarda bunun bir sansür olduğu savunuluyor. Maç yayın haklarını almak için büyük yatırımlar yapan bir şirketin hizmetlerinin, suistimal edilmesi için hukukun devreye girmesi ne zamandan beri sansür oldu?

Şimdi kendi kendinize sorun: Digiturk sizin olsa ve binlerce dolar yatırım yaparak kurduğunuz bir işletmenin ücretli abonelikle erişilebilen yayınları, yasadışı olarak internet üzerinden yayınlansa ne yaparsınız?

Burada eleştirilmesi gereken tek bir nokta vardır. O da sadece yasadışı olarak Digiturk’ün içeriğini yayınlayan blogun kapatılması gerekirken, tüm blog servisine kilit vurulmasıdır. Asıl sorunumuz budur! Youtube ve benzeri örneklerde olduğu gibi!

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Bilgisayarda doping sektörü sevindirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir